Home GELECEK “UZAY AJANSI TÜRKİYE’Yİ UZAY LİGİ’NE ÇIKARACAK”
GELECEK - 4 Ağustos 2019

“UZAY AJANSI TÜRKİYE’Yİ UZAY LİGİ’NE ÇIKARACAK”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Uzay Ajansı ve gündeme ilişkin merak edilen soruları cevapladı.

22. TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği kapsamında Antalya’ya giden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Uzay Ajansı ve gündeme ilişkin merak edilen soruları cevapladı. Uzay hukukunun yeni gelişen bir alan olduğunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye’nin uluslararası hukuk anlamındaki hak ve menfaatlerini korumak için daha sağlıklı işleyen daha koordine bir yapıya ihtiyaç var. Biz Uzay Ajansı’nı zaten gelişmiş kabiliyetlerimizi bir araya getirip, sinerji yakalayarak Türkiye’yi uzay ligine çıkaracak bir kurum olarak görüyoruz” dedi.

 

“UZAY AJANSI DERKEN STAR WARS’DAN BAHSETMİYORUZ”

BM’de Türkiye’yi TÜBİTAK’ın bir araştırma enstitüsünün temsil ettiğini belirten Varank, “Biz Uzay Ajansı dediğimizde, ülkemizin hak ve menfaatlerini koruyacağız dediğimizde, tabi ki Star Wars’dan (Yıldız Savaşları’ndan) bahsetmiyoruz. Uydu işletmecisi bir ülkeyiz. Hali hazırda ülkelerin yörünge ve frekans hakları var. Bunların doğru ve koordinasyonla takip edilmesi lazım. Hem bilimsel, hem ekonomik olarak Uzay’ın ülkelere kazandırdığı farklılıkları biz de yakalamalıyız. Oradaki katma değerden bizim de faydalanmamız lazım” diyerek Türkiye Uzay Ajansı’nın önemine dikkat çekti.

 

“AKADEMİSYEN, GİRİŞİMCİ VE BİLİM İNSANINDAN OLUŞACAK”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yakın zamanda açıklanması beklenen Uzay Ajansı kadrosu için “Akademisyen de var; bürokrasi tecrübesi olan insanlarımız da var; girişimcilerimiz de var. Ama hepsi Uzay alanında bir şekilde çalışmış. Yurt dışında çok önemli başarılar kazanmış bilim insanlarımız da var. Yönetim kurulunu Cumhurbaşkanımız atıyor; o atayana kadar bizim bir isim ya da detay vermemiz doğru olmaz” dedi.

 

HER ÇALIŞMA TEK ELDEN YÜRÜTÜLECEK”

Uyduyla ilgili Türkiye’de çalışan çeşitli kurum ve kuruluşların, Uzay Ajansı’yla beraber tek elden yürütüleceğine dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Türkiye’de çok önemli kurumlarımız var. Mesela TAİ’nin bugüne kadar elde ettiği yetkinlikleri, kabiliyetleri ülkemizin ihtiyaçları çerçevesinde Uzay Ajansı’nın koordinasyonunda yürütülecek. Uzay Enstitüsü’nün Savunma Sanayi Başkanlığı’nın, Ulaştırma Bakanlığı’nın, TÜRKSAT’ın yaptığı işler var. Hepsinin koordinasyonunu Uzay Ajansı yapacak.” diye konuştu.

 

FOTOĞRAF: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı