Home GELECEK UZAY YOLCULUKLARI İÇİN YAPAY ZEKADAN 40 KAT ZEKİ ROBOT YAPILDI
GELECEK - 7 Haziran 2020

UZAY YOLCULUKLARI İÇİN YAPAY ZEKADAN 40 KAT ZEKİ ROBOT YAPILDI

California Üniversitesi uzmanları, mevcut yapay zeka teknolojisinden 40 kat zeki, uzay yolculuklarında kullanılacak 'robot bacaklar' üretti.

John von Neumann ismini hiç duydunuz mu? Ya da von Neumann makinesi? Ya da von Neumann mimarisi? Peki direkt söyleyeyim: Kendi kendini kopyalayan uzay araçları?.. Hala mı bir şey vermedi, o zaman özetleyelim. Gizemlerle dolu bir matematikçi olan Macar John von Neumann, kendi kendini kopyalayan programı hayal ettiğinde dönem 1940’lardı… Dikkatinizi çekerim, daha İkinci Dünya Savaşı bile yoktu ortada…

40 KAT DAHA HIZLI

Prof. Michael Tolley.

von Neumann’ın hayali, bugün insanlığın uzay macerasına ışık tutuyor. Nasıl mı? İnsan ömrü ortalama 75 yıl. Bu, uzun uzay yolculukları için uygun bir zaman değil. O zaman, robotları gönderelim uzayın dört bir yanına; onlar Dünya benzeri bir yer bulursa, gelecekteki insanlar o zaman o Dünya benzeri yerlere gitsinler. Basit ama mantıklı.

“Gelecek de bir gün gelecek” sloganından yola çıkarak söyleyelim, gelecek geldi galiba. California Üniversitesi’nin bilim insanları, mevcut yapay zeka teknolojisinden 40 kat zeki ve uzay yolculuklarında kullanılmak üzere ‘robot bacaklar’ ürettiklerini açıkladı.

Üniversiteden Prof. Michael T. Tolley “Robot ayak, insan ayağının basamayacağı yerlere basacak; basması gereken yeri hissedecek. Ve tüm bunları 40 kat fazla bir hızla yapacak” dedi. Et ve kemikten olan insanın basamayacağı yerlerde robot ayaklar… İnceleme yapıp, bilgiyi Dünya’ya gönderiyorlar… Gelecek geliyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Nokia 6310.

2001’de Nokia 6310’u son teknoloji zanneden biz insanoğlu, 2011’de Samsung Galaxy S2’yi en iyi cep telefonu seçmiştik.

İnsanlık 21’nci yüzyılda çok hız alıyor, von Neumann’ın hayalini görür müyüz 2031’de ya da 2041’de…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘UZAYDA SEKS’E ÇÖZÜM: EROBOTLAR

KÖK HÜCRE ROBOTA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

“ROBOTLAR BİZİ ÖLDÜRMEK İSTEYECEKLER”