Home GELECEK “YAPAY ZEKA BİZİ GEÇECEK” VE “BİLGİSAYARIN ÇİPİ, BİZİM KALBİMİZ VAR” ATIŞMASI
GELECEK - 31 Ağustos 2019

“YAPAY ZEKA BİZİ GEÇECEK” VE “BİLGİSAYARIN ÇİPİ, BİZİM KALBİMİZ VAR” ATIŞMASI

Şangay'da yapılan Dünya Yapay Zeka Konferansı'nda iki milyarder Elon Musk ve Jack Ma yapay zeka konusunda ters düştü...

Çin’de düzenlenen Dünya Yapay Zeka Konferansı, iki milyarderin ‘kapışması’na sahne oldu. Bir tarafta Alibaba’nun kurucusu ve Başkanı olan Jack Ma, diğer tarafta ise SpaceX ve Tesla’nın patronu Elon Musk

Şahsi serveti 19.2 milyar dolar olan Elon Musk “Yapay zeka bizi geçecek” derken, Çin’in ikinci, dünyanın 33’üncü zengin insanı Jack Ma ise “Hiçbir zaman böyle bir şey olmayacak” diyen taraf oldu. İşte dünya basınında geniş yer alan yapay zeka atışması…

“BİLGİSAYARIN ÇİPİ, İNSANIN KALBİ VAR”

Tartışma Jack Ma’nın şu sözleriyle başladı:  “Bir şeyi anlamamız gerekir. Bir insan başka bir insan yapamaz. Bilgisayar da bilgisayardır. Bilgisayar sadece bir oyuncaktır. Onun sadece çipleri vardır. İnsanın ise kalbi vardır. Bilgelik kalpten gelir.”

“Yapay zekayla ilgili insanlar konuşurken ‘İnsanlar makineler tarafından kontrol edilecek’ diyorlar. Kesinlike böyle düşünmüyorum. Bence imkansız. (Burada Elon Musk devreye girmek istiyor ama giremiyor.) İmkansız. Çünkü insanlar farklıdır. Makineler insanlar tarafından icat edildi. Ve bilime göre de insanlar kendilerinden daha zeki bir hayvan üretemezler.”

‘BİZ (İNSANLAR) ÇOK APTALIZ”

Söze Elon Musk giriyor ve şöyle devam ediyor: “Kesinlikle katılmıyorum. Almamız gereken ilk şey aslında şu: Biz çok aptalız. Ve kesinlikle bizden daha akıllı şeyler yaratıyoruz. Bence akıllı insanların yaptığı en büyük hata kendilerinin akıllı olduklarına inanmaları… Ama değiller.”

“İNSAN KENDİNDEN DAHA AKILLI NE YARATTI?”

Bu kez Jack Ma söze giriyor ve “Bana bir örnek verebilir misin? İnsanlar kendisinden daha akıllı hangi makineyi ya da hayvanı üretti?” diye soruyor.

Elon Musk’un cevabı şu oldu: “Birçok boyutta bilgisayarlar zaten insanlardan daha akıllı.” İnsanın bilgisayarla Go oynamasını Yunan mitolojisindeki Tanrıların Tanrısı Zeus’la dövüşmek gibi olduğunu belirten Elon Musk “Başaramayacağız. Umutsuz. Umutsuzca yetersiziz. İnsanların bilgisayarlardan daha zeki olduğuna dair aydınların yaydığı bir kanı var. Ama her sene bu nokta daha da küçülüyor. Ve yakın zamanda her konuda geçileceğiz.”

“BİLGİSAYAR ZEKİ, İNSAN AKILLIDIR”

Jack Ma yeniden söze giriyor: “Bana göre bilgisayarlar zeki olabilirler. Ama insanlar daha akıllıdır. Zekilik akademiktir. Bilgi ile oluşur. Akıllılık ise deneyimle. Bilgisayar zekidir. Ama bilgisayarı icat eden biziz, insanlık. Ben hiçbir bilgisayarın insan ürettiğini görmedim. Bu benim ilk bahsedeceğim şey.”

“GO VE SATRANÇ, İNSANIN İNSANLA OYNAMASI İÇİN BULUNDU”

“İkinci nokta ise şu… AlphaGo’nun (Google DeepMind tarafından geliştirilen Go oyununu oynayan bir program) satranç oynamasıyla ilgili… İnsanlar ‘Arabadan hızlı koşacağım’ dyebilir ama bu imkansızdır. Go, insanların insanlarla oynaması için üretilen bir oyundur. Satranç insanlar insanla oynasın diye bulundu. Bir insan neden bilgisayarla yarışsın bu konuda? O yüzden de ben hiç bilgisayarımla Go ya da satranç oynamadım.”  

AlphaGo nedir: Ekim 2015’te, 19×19’luk tahtada profesyonel bir go oyuncusunu avantaj verilmeden yenen ilk bilgisayar programı oldu. Bu galibiyetten sonra Mart ayında Lee Sedol ile 5 maç üzerinden yapılan oyunu da 4’e karşı 1 yenerek, dan-9 seviyesinde bir go oyuncusunu avantajsız yenen ilk bilgisayar programı oldu. (Vikipedi)