Home DÜNYA ARMSTRONG’UN ÖLÜMÜNDEKİ ŞÜPHE NE?
DÜNYA - GÜNEŞ SİSTEMİ - 26 Temmuz 2019

ARMSTRONG’UN ÖLÜMÜNDEKİ ŞÜPHE NE?

'Öldürüldü mü?..' Ay'a adım atan ilk insanın ölümü sonrası ailesi, tedavi gördüğü hastaneyle 6 milyon dolara “sessizlik” anlaşması yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi Ay’a yeniden insanlı uzay aracı yollamanın peşine düşmüşken, geçmiş görevler yeniden haberlerin gündeminde üst sıralarda yerini alıyor. Ay’a çıkışın 50’inci yıl dönümü kutlamalarındın kısa sürede sonra ABD basının gündemi elbette uyduya ayak basan ilk insanlardı. Yani Neil Armstrong ve Buzz Aldrin. Aldrin törene katılırken, 2012’de hayatını kaybeden Neil Armstrong ise ölümüyle ilgili haberlerle anılmaya başladı.

6 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA

Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Michael Collins

New York Times gazetesinin haberine göre, Armstrong’un ölümü sonrası ailesi tedavi gördüğü hastaneyle tam 6 milyon dolara “sessizlik” anlaşması yaptı. Haber, geçirdiği kalp ameliyatı sonrası ölen astronot Neil Armstrong’un Ohio’da tedavi olduğu küçük hastane ile iki oğlunu temsil eden avukatlar arasında geçen hukuk mücadelesiyle ilgili 93 sayfalık belgelere dayanıyor. Cincinnati Enquirer adlı yayına isimsiz olarak gönderilen belgelere göre, gelmiş geçmiş en ünlü astronot olan Neil Armstrong’un ailesi hastaneye “yanlış tedavi” davası açmak ve bunu kamuya duyurmak konusunda rest çekti.

MEKTUPLA TEHDİT

Dava açacaklarını da belirten aileyle, skandal çıkmasını istemeyen hastane arasında gizlilik anlaşması yapıldı ve hastane tam 6 milyon dolar ödedi. Bunun 5 milyon dolarını astronot Neil Armstrong’un oğulları Rick ve Mark aldı. Gazetelere ulaşan belgelerden birinde Mark Armstrong’un avukat olan eşi Wendy tarafından Temmuz 2014’te yollanan bir mail de yer alıyordu. Mailde Wendy, hastaneyi temsil eden hukukçuları “Bu konu duyulursa, müşterinizin itibarı, bir jürinin vereceği karardan çok daha ağır hasar alır.” diyerek açıkça tehdit ediyor. Astronot Neil Armstrong’un torunlarını temsil eden avukat Bertha Helmick ise “Hiçbir sağlık kurumu, Amerika’nın en unutulmaz kahramanlarından birinin ölümüyle bağlantılı anılmak istemez” diyerek hastaneye rest çekiyor.

ÖLÜM SEBEBİ BYPASS MI?

Belgelerden anlaşıldığına göre avukatlar, hastaneyi Neil Armstrong’u kendilerine başvurduğu an yapılan bypass’tan sonra tekrar acilen ameliyata almamak; hızlı karar verip tedaviye başlamamak; iç kanamasına hızlı müdahale edip ameliyatını gerçekleştirmeyerek ölümüne sebep olmakla suçluyor. Aile, hastanenin bypass kararının da astronot Neil Armstrong’un ölümüne yol açmış olabileceğini de sorguluyor. FOTOĞRAF: NASA

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “BABAM AY’A GİTTİKTEN SONRA UZAYLILARA İNANMAYA BAŞLADI”

NEDEN KİMSE AY’DA YÜRÜYEN 3 VE 4’ÜNCÜ ASTRONOTLARI HATIRLAMAZ?

NASA’DAN KARGO PARASINA BEDAVA ROKET