Home GÜNEŞ SİSTEMİ AY’A GİDEN İLK KADIN KİM OLACAK?
GÜNEŞ SİSTEMİ - 5 Ağustos 2019

AY’A GİDEN İLK KADIN KİM OLACAK?

NASA, Artemis Programı dahilinde 2024’te Ay’a gidecek ekipte bir kadın astronot olacak. Peki ama bu şanslı kim olacak? Hikaye enteresan…

Şu ana kadar Ay’da 12 kişi yürüdü. Ancak hepsi erkekti. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Artemis Programı sayesinde ilk kez bir kadın Ay’a ayak basacak.

Apollo’nun kızkardeşi Artemis’ten ismini alan Ay projesi 2024’te gerçekleşecek. İşte bu nedenle de “Kim olacak bu kadın?” tartışması şimdiden başladı.

NASA’da şu an 38 aktif astronot var. Bunların 12’si kadın. Astronot eğitimi alanların arasında da 5 kadın bulunuyor. Yani 17 potansiyel Ay’a adım atacak kadın bulunuyor.

NASA’nın patronu Jim Bridenstine Ay’a inecek ilk kadını şöyle açıkladı: “Mevcut astronotlar arasında, Uluslararası Uzay İstasyonu tecrübesi olan biri olacak.”

Bu açıklama nedeniyle parmaklar bir kişiyi gösteriyor…  Şu an uzayda olan tek Amerikalı kadın astronotun ismi Christina Koch… Geçen Mart’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitti, Şubat 2020’ye kadar da istasyonda kalacak.

Editör notu: Uzaya giden 566 kişiden sadece 64’ü kadındı.

Fotoğraf: Vecteezy, Twitter, Freepik