Home GÜNEŞ SİSTEMİ AY’DAKİ MİNİK ZİYARETÇİLER
GÜNEŞ SİSTEMİ - 8 Ağustos 2019

AY’DAKİ MİNİK ZİYARETÇİLER

Ay’a çakılan İsrail’in uzay aracı Beresheet’teki binlerce su ayısı Ay’da yaşamaya başladı.

İngiliz The Guardian gazetesinin bilim editörü Ian Sample, İsrail’in Ay’a çakılan ve iletişiminin kesildiği uzay aracı Beresheet‘te birkaç bin su ayısının olduğunu yazdı.

Ian Sample

“Ay’da yaşam bulma ihtimali arttı. Fakat bu canlılar uzaylı değil, uzay aracı Beresheet Ay’a çakıldığında ortaya saçılan canlılar” diye yazan Ian Sample’ın bahsettiği canlılar Dünya’nın en dayanıklısı olarak görülen “su ayıları”.

J. A. Ephraim Goeze

18. yüzyılda Alman Zoolojist Johann August Ephraim Goeze tarafından keşfedilen “tardigdadlar” nam-ı diğer “Su ayıları”nı Beresheet’e yükleyen ABD merkezli Arch Mission Foundation’ın amacı Dünya’nın gelecekte yaşanamaz hale gelmesi durumunda yaşanabilecek bir başka gezegen yaratmak.

ATMOSFERSİZLİK BİLE YAŞAMALARINI ENGELLEMİYOR

Edinburgh Üniversitesi’nden Astrobiyolojist doktora öğrencisi Philippe Reekie, Uzay aracı Beresheet’te bulunan su ayıları için “Ay’da yaşamın önündeki ana engeller atmosfersizlik ve yüksek radyasyon ama bu canlılar iki koşulda da hayatta kalabiliyor” açıklaması yaptı.

10 YIL SONRA AYNI YAŞTA UYANIYOR

Poznan Üniversitesi’nden astrobiyolojist ve su ayısı uzmanı Lukasz Kaczmarek ise “Dünya’ya çarpan asteroidlerden sonra bile hayatta kalabilen bu su ayılarının, böylesi bir çarpmadan sonra hayatta kalmaları içten bile değil” dedi. Lukasz Kaczmarek su ayılarının hayatta kalmayı zorlaştırıcı koşullarda vücutlarını koruma altına almak için hareketsizleştiğini 10 yıl sonra uyansa bile aynı biyolojik yaşta uyandığını ve tekrardan hareket edebilmeleri için suya ihtiyaç duyduklarını söyledi.

 

Lukasz Kaczmarek su ayılarının bu koşullarda birkaç yıl yaşayabileceklerine dikkat çekti. Lukasz Kaczmarek, “İlerde başka gezegenleri keşfetmeyi planlarsak. Oraya varıldığında daha genç olmamız lazım. Su ayılarını yine kullanabiliriz” dedi.

-272 DERECEYE BİLE DAYANIYOR

Tardigrad ya da daha yaygın olan ismiyle su ayısının yaklaşık 520 milyon ila 100 milyon yıldır yaşadığı tahmin edililiyor. 150 derece sıcaklığa ve -272 derece soğuğa dayanabilen su ayıları dinazorların ortaya çıktığı ve yok olduğu dönemlerde de yeryüzündeydi.

 

FOTOĞRAF: VİKİPEDİ, Twitter