Home GÜNEŞ SİSTEMİ “DÜNYA’DAN SONRA YENİ EVİMİZ ENCELADUS OLUR”
GÜNEŞ SİSTEMİ - 10 Nisan 2020

“DÜNYA’DAN SONRA YENİ EVİMİZ ENCELADUS OLUR”

Amerikalı astronom Amanda Hendrix, Dünya dışında yaşam için Satürn'ün 62 uydusundan biri olan, okyanuslu Enceladus'u işaret etti.

İnsanlık 21’inci yüzyıl için kararını verdi: Dünya artık tek evimiz olmayacak… 2040’a kadarki gündem Ay’a ve Mars’a  yolculuklar… Uzun uzay yolculukları yüzünden “çok çok uzaklara” gitmek, imkansız değil ama hayal… Daha gerçek kolonileşme senaryoları var: Güneş Sistemi’ne yayılmak… Ay ve Mars görevleri işlerken, bir grup bilim insanı da paralel olarak Güneş Sistemi’ndeki diğer “ev olabilecek” yerlere bakıyor.

BELKİ DE DÜNYA DIŞI ZEKİ YAŞAM VAR

Amanda Hendrix.

Amanda Hendrix de onlarda biri… Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’yla birçok projede ortak çalışan Planetry Science Institute’da (PSI) görevli üst düzey yönetici… Amanda Hendrix, Dünya’dan sonra yeni ev diyebileceğimiz yer için halkalı güzellik Satürn’ün 62 uydusundan biri olan Enceladus’u işaret ediyor. Okyanuslarla kaplı Enceladus belki de Dünya dışı zeki varlıkların da mekanı, kim bilir?

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Amanda Hendrix’e kulak verelim: “Cassini uzay aracı 2016’da Enceladus’un yakınından geçerken; yüzeydeki buzulda, uydunun içinden fırlatılan metanı tespit etti.  Buzun kalınlığı 25 km. Enceladus, Dünya dışında şu anda ‘yaşanabilir yer’ diye onaylanan tek yer.” 

Enceladus’un yüzeyi.

“Bir sonraki adım, Enceladus’taki okyanusta yaşam izleri aramak… Bu kolay, çünkü Enceladus okyanustaki maddeleri uzaya püskürtüyor! Güneş Sistemi’nde birçok okyanus dünyaları var. Ve gördüğümüz kadarıyla hepsinin farklı özellikleri var.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

“Örneğin, Enceladus, Jüpiter’in uydusu Europa’dan da Satürn’ün bir başka ‘Dünya benzeri’ uydusu Titan’dan da farklı. Bana göre, Güneş Sistemi’nde yeni yaşam yeri arayacaksak, zaten tüm yaşamsal öğelerini uzaya fırlatan Enceladus’a gitmeli. Çünkü özel durumu, onu araştırmamızı kolaylaştıracak.”

Enceladus ve Satürn’ün halkası…

“Bunu yapalım, gidelim. Herhangi bir Enceladus görevi, bize okyanusları ve yaşamla ilgili inanılmaz bilgiler katacak, eminim.” Hazırlayan: Burcu ERGÜL

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “UZAYLILARI BULACAĞIZ AMA MARS’TA DEĞİL, SATÜRN’DE”

“UEFA AVRUPA LİGİ FİNALİ BİR GÜN MARS’TA OYNANABİLİR”

DÜNYAMIZ 5 MİLYAR YIL SONRA BÖYLE GÖRÜNECEK