Home GÜNEŞ SİSTEMİ HEDEFLERİ GÜNEŞ’İ DÜNYA’YA GETİRMEK!
GÜNEŞ SİSTEMİ - 5 Eylül 2019

HEDEFLERİ GÜNEŞ’İ DÜNYA’YA GETİRMEK!

Bir gün Güneş solarsa, Dünya'mıza ne olur? Enerjiyi nereden alırız? Amerika'daki bir merkez, bu ölümcül soruların cevabını Dünya'nın en büyük lazerleriyle arıyor.

Ulusal Ateşleme Merkezi… İngilizcesi National Ignition Facility. Kısa ismiyle NİF… Lazer tabanlı ataletsel sıkıştırmalı füzyon araştırma laboratuvarı… Lazer, ataletsel, füzyon… Biraz fazla bilimsel geldi değil mi? Anlayacağımız dilden özetleyelim: Amerika’daki bu merkezin görevi “Güneş’i Dünya’ya getirmek.”

ÇALIŞMALAR İÇİN 2 MİLYAR DOLAR DESTEK ALDILAR

Yola çıkmalarına neden olan soru ise şu: Tüm enerjimizi Güneş’ten alıyoruz. Peki bir gün Güneş solarsa ne olacak? İşte buradan hareketle kurulan bu merkez, ABD Enerji Bakanlığı’ndan tam 2 milyar dolar destek aldı.

DÜNYA’NIN EN GÜÇLÜ 192 LAZERİ BU MERKEZDE

Şu an Dünya’nın en güçlü 192 lazer sistemine sahip. Dünya’daki diğer lazerlerden 100 kat daha güçlüler. Merkezde sürdürebilir ve temiz bir enerji kaynağı yaratmayı hedefliyorlar.

1 BARDAK SUYLA İSTANBUL’UN 1 GÜNLÜK ENERJİSİ!

Başarılı olurlarsa bir bardak suyla milyonluk kentlere bir günlük enerji sağlayabilecekler. Bizden örnekle; 365 bardak suyla İstanbul’un yıllık enerjisi karşılanacak. Şaka gibi değil mi… Peki nasıl deneyler yapılıyor?

ABD’DEKİ ELEKTRİK GÜCÜNDEN 1000 KAT FAZLA

Lazerler, trilyonlarca watt’lık enerji ile çalışıyor. Bu gücün bir kısmı lazerin ateşlenmesinde kullanılıyor. Lazerler merkezde altın renkli bir silindirin içinde bir araya geliyor ve çarpışmada enerji çıkıyor. Tüm bu süreç saniyenin milyarda birlik anında oluşuyor. Ancak bu öylesine büyük bir enerji çıkartmaktadır ki, bütün ABD’de üretilen elektrik gücünden 1000 kat daha büyüktür.

HENÜZ BAŞARAMADILAR AMA YA BAŞARIRLARSA…

Elde edilen sonuçlar şimdilik Dünya’yı kurtaracak düzeyde değil. Ancak bir gün olursa… NIF bu füzyon reaksiyonunu gerçekleştirirse, insanoğlu Güneş’i Dünya’ya getirmiş olacak.

Fotoğraflar: NİF, Vikipedi