Home GÜNEŞ SİSTEMİ HUBBLE, GÜNEŞ SİSTEMİ’NİN GAZ GEZEGENLERİNİ GÖRÜNTÜLEDİ
GÜNEŞ SİSTEMİ - 1 Aralık 2021

HUBBLE, GÜNEŞ SİSTEMİ’NİN GAZ GEZEGENLERİNİ GÖRÜNTÜLEDİ

Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün... Hubble Uzay Teleskobu'nun Eylül ve Ekim'de çektiği fotoğraflara bayılacaksınız.

Dile kolay… Tam 30 yıl… Güneş Sistemi’ni tam 30 yıldır görüntüleyen Hubble Uzay Teleskobu, görevi 22 Aralık itibariyle James Webb Uzay Teleskobu’na bırakacak.

Dünya’nın uzaydaki gözü kulağı olan emektar Hubble, Eylül ve Ekim aylarında Güneş Sistemi’nin gaz gezegenlerinin en net fotoğraflarını çekti.

Hubble’ın çektiği; Merkür, Venüs, Dünya ve Mars’tan oluşan ilk karasal gezegenlerden sonra gelen gaz devleriyle sizi baş başa bırakalım…

JÜPİTER

Jüpiter… 4 Eylül 2021.Hubble’ın 4 Eylül’de çektiği, Güneş Sistemi’nin en büyük gaz devi Jüpiter’in ekvatorunun hemen üzerindeki renklere dikkat edin lütfen. Bilim insanları “Bunlar görüntülenen yeni fırtınalar” diyor.

SATÜRN

Satürn… 12 Eylül 2021.

Güneş Sistemi’nin halkalı güzeli… 12 Eylül’deki bu fotoğraf, bize yeni ve şaşırtıcı bir şey sunmuyor. Ancak renk cümbüşü muhteşem.

URANÜS

Uranüs… 25 Ekim 2021.

Güneş Sistemi’nin başına buyruk, tersine gezegeni… 25 Ekim’de çekilen bu karede Uranüs’ün kuzey yarımküresi görülüyor. Kuzey kutbunun beyazlığının parlaklığının nedeni ise, Güneş’ten emilen ultraviole radyasyon.

NEPTÜN

Neptün… 7 Eylül 2021.

7 Eylül fotoğrafı, Neptün’de tespit edilen bir fırtınayı gösteriyor. Nerede mi? Kuzey yarımküredeki o siyah nokta var ya… İşte o… Kim bilir orada ne fırtınalar kopuyordu?

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: JAMES WEBB UZAY TELESKOBU BİR AY SONRA MESAİYE BAŞLIYOR

DÜNYAMIZ 5 MİLYAR YIL SONRA BÖYLE GÖRÜNECEK

OSURUK KOKAN GEZEGEN HANGİSİ?