Home GÜNEŞ SİSTEMİ İKİNCİ AY YARIŞI: ABD’YE KARŞI ÇİN
GÜNEŞ SİSTEMİ - 22 Haziran 2019

İKİNCİ AY YARIŞI: ABD’YE KARŞI ÇİN

Hazırlayan: Eren Selçuk

Soğuk Savaş döneminde ABD ile Sovyetler arasında yaşanan bu sıkı yarış günümüzde de sürüyor. Fakat bu kez hem aktörlerden biri değişti hem de yarışılan alanlar. Dolayısıyla yeni döneme ‘İkinci Ay Yarışı’ diyebiliriz.
Tıpkı Soğuk Savaş’ta olduğu gibi yine Dünya’nın uydusunu merkez alarak yürütülen bu yarışın baş aktörleri artık ABD ile Çin. Her ne kadar Washington yönetimi ile Pekin hükümeti bu yarışlarını açıkça ilan etmese de artık tüm Dünya iki süper gücün amacını biliyor.

ÇİN KARANLIK YÜZE KONDU

Uzay yarışında aslında Çin, ABD’nin çok gerisinde. Veya daha doğru bir ifadeyle çok gerisindeydi. ABD’den tam 40 yıl sonra uzaya ilk insanlı misyonunu gerçekleştiren Çin Halk Cumhuriyeti son yıllarda ise vites büyüttü. Öyle ki 2019’un başlarında bir ilki gerçekleştirdiler. Ay’ın karanlık yüzüne insansız uzay aracı indiren ilk ülke Çin oldu.

AY TANRIÇASI GÖNDERMESİ

Üstelik bu başarılarını ABD’nin Apollo 11 Ay yürüyüşüne büyük bir gönderme yaparak taçlandırdılar. Houston’da görevliler Apollo 11 astronotlarına “Gözlerinizi güzel Çinli kızdan (Chang-o) ayırmayın” demişti. Chang-o, Çin’in Ay Tanrıçası demek. Apollo 11’den yaklaşık 50 yıl sonra Çin’in Ay’ın karanlık yüzüne gönderdiği uzay aracının ismi tabi ki Chang-o oldu.

UZAY TURİZMİ VE MARS’A KOLONİ

Ya da geçen yıl gerçekleştirilen uzay faaliyetlerine baktığımızda da Çin’in ne denli hızla ABD’ye yetiştiğini görebiliyoruz. 2018’de Çin uzaya 39 roket gönderdi. ABD 34, Rusya da 20 roket fırlattı. Pekin hükümeti ayrıca 6 milyar dolar bütçesi olan ABD Ulusal Havacılık Ve Uzay Dairesi’ne (NASA) karşılık kendi merkezini kurdu: China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC). NASA’ya karşı CASC yani.

ÇİN’DEN 2022 ATAĞI

CASC’ın kısa vadede kendi küresel yön belirleme sistemlerini geliştirmek için uzaya daha fazla uydu göndermesi gerekiyor. Çin’in gözü ayrıca kalıcı bir uzay istasyonu inşa etmek. Uluslararası Uzay İstasyonu’nu misyonunu yakında tamamlayacak. Dolayısıyla Çin’in 2022’ye kadar kurmayı planladığı uzay istasyonu tüm ülkeler için tek olacak. Çin’i ABD’ye karşı Uzay yarışında en çok zorlayacak engellerin başında ise Uzay turizmi ve Mars’a koloni kurmak gibi fikirlerle ortaya çıkan ABD’li özel şirketler olacak.