Home GÜNEŞ SİSTEMİ “JÜPİTER’İ HİÇ BÖYLE GÖRMEMİŞTİK”
GÜNEŞ SİSTEMİ - 23 Ağustos 2022

“JÜPİTER’İ HİÇ BÖYLE GÖRMEMİŞTİK”

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Jüpiter'in James Webb Uzay Teleskobu ile çekilen yeni fotoğraflarını paylaştı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Jüpiter’in James Webb Uzay Teleskobu ile çekilen yeni fotoğraflarını paylaştı.

NASA’nın yeni uzay teleskobu James Webb, Jüpiter’in daha önce hiç görülmeyen ayrıntılarının yer aldığı fotoğraflarını çekti. NASA tarafından servis edilen 2 fotoğrafın, 27 Temmuz’da yaklaşık 1 milyon 609 kilometre uzaklıktaki gözlemevinde çekildiği belirtildi. Yapılan açıklamada, “Dev fırtınalar, güçlü rüzgarlar, auroralar, aşırı sıcaklık ve basınç koşullarıyla Jüpiter’de çok şey oluyor.

İPUCU VERECEK

Şimdi, NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu gezegenin yeni görüntülerini kaydetti. Webb’in Jüpiter gözlemleri, bilim insanlarına Jüpiter’in iç yaşamına dair daha fazla ipucu verecektir” ifadeleri kullanıldı.

California Üniversitesi’nden emekli profesör Imke de Pater da, “Jüpiter’i hiç böyle görmemiştik. Bunların hepsi inanılmaz. Dürüst olmak gerekirse gerçekten bu kadar iyi olmasını beklemiyorduk. Jüpiter’in minik uyduları ve hatta galaksileriyle birlikte detaylarını tek bir görüntüde görebilmemiz gerçekten dikkat çekici” dedi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: JÜPİTER’İN UYDUSU, R2-D2 GİBİ SES ÇIKARTIYOR, DİNLEYİN

JÜPİTER’İN UYDUSU GANYMEDE’DE SU BUHARI BULUNDU

JÜPİTER’İN BÜYÜK KIRMIZI LEKESİ SANAT ESERİ OLDU