Home GÜNEŞ SİSTEMİ JÜPİTER’İN “JUICE UZAY ARACI” TAMAMLANIYOR
GÜNEŞ SİSTEMİ - 26 Nisan 2020

JÜPİTER’İN “JUICE UZAY ARACI” TAMAMLANIYOR

Ekim 2022'de Jüpiter'e doğru yolculuğuna çıkacak ve 600 milyon kilometre yol kat edecek olan JUICE bir sonraki kilometre taşına ulaştı.

JUpiter ICy moons Explorer misyonu (JUICE) bir sonraki kilometre taşına ulaştı: Uzay aracı, Avrupa’daki farklı Airbus merkezlerinden nihai entegrasyon için Airbus’ın Almanya’nın Friedrichshafen kentindeki uydu entegrasyon merkezine geldi.

EKİM 2022’DE JÜPİTER YOLCULUĞU

2020 yılının sonuna kadar JUICE’nin kablo ağı, güç elektroniği, ana bilgisayar, iletişim sistemleri, navigasyon sensörleri, termal donanım ve bilimsel araçları dâhil olmak üzere nihai bileşenleri ile donatılacak. Bir sonraki durak ise Noordwijk, Hollanda… Burada bulunan Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) uzay test merkezi ESTEC’te Venüs ve Mars üzerinden Jüpiter’e yolculuğuna ve Jovian sistemindeki görevine hazır olduğunu kanıtlamak için termal vakum çevre testlerine tabii tutulacak 5,2 tonluk JUICE uzay aracı; 2022 yılının Ekim ayında Jüpiter’e, yaklaşık 600 milyon kilometre uzaklıktaki yolculuğuna başlayacak. Aracın planlanan varış tarihi ise Ekim 2029…

10 BİLİMSEL ARAÇ TAŞIYACAK

Uzay aracı; Jovian sistemindeki manyetik alanları ve yüklü parçacıkları izlemek için kameralar, spektrometreler, buz radarı, bir altimetre, radyo-bilim deneyi ve sensörler de dâhil olmak üzere en son teknoloji ürünü on adet bilimsel aracı taşıyacak. JUICE, potansiyel olarak okyanus barındıran üç uydu Ganymede, Europa ve Callisto’nun yer aldığı kapsamlı çalışmaları da içerecek şekilde Jüpiter sistemindeki turunu tamamlayacak.

KORONAVİRÜSE RAĞMEN

Güneş Sistemi’nin devi Jüpiter.
Son birkaç ay boyunca Airbus’ın Madrid tesisinde inşa ve monte çalışmaları süren JUICE yapısı, ArianeGroup’un Almanya’nın Lampoldshausen kentindeki merkezde uzay aracı gövdesini oluşturmak için kimyasal itiş sistemi ile tamamlandı. ArianeGroup’un Orbital Propulsion ekipleri; iki titanyum itici tank ve Jüpiter yörüngesine yerleşmek için kullanılacak 400 newtonluk ana motor ve 20 küçük itici içeren itiş sistemini geliştirdi, üretti ve entegre etti. Özel bir taşıyıcı, bir gece yolculuğu sırasında ağır ve büyük boyutlu bu yükü Friedrichshafen’deki entegrasyon merkezine güvenli bir şekilde ulaştırdı. Airbus, Covid-19  koşullarına rağmen zamanında teslimat sağlayabilmek için 60 kadar mühendis ile gerekli güvenlik önlemleri altında iki vardiyalı özel bir çalışma modeli gerçekleştirdi. Buna paralel olarak JUICE’un tam boyutlu bir mühendislik modeli entegre edilmiş ve Friedrichshafen’de uçuş modeline kurulumu öncesinde tam fonksiyonel yazılım testleri için Toulouse’daki Airbus uydu entegrasyon merkezinde bulunmaktadır.

GANYMENDE YÖRÜNGESİNDE 9 AY

JUICE, Jüpiter sisteminde üç yıldan fazla bir süre geçirecek ve gezegen oluşumu ve yaşamın ortaya çıkması için koşullar hakkında yanıtlar verecek verileri toplayacak. Jüpiter’in doğasını, evrimini ve potansiyel yaşanabilirliğini analiz edecek, bu uydu Ganymede’nin yörüngesinde dönerek dokuz ay geçirecek.