Home GÜNEŞ SİSTEMİ ‘MAĞARA YÜRÜYÜŞÜ YAPACAK AY ROBOTU’ FİKRİNİZ VARSA TIKLAYIN!
GÜNEŞ SİSTEMİ - 20 Eylül 2019

‘MAĞARA YÜRÜYÜŞÜ YAPACAK AY ROBOTU’ FİKRİNİZ VARSA TIKLAYIN!

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Dünya'ya çağrı yaptı: "Ay'ın mağaralarında dolaşabilecek robot yapacağız. Fikriniz varsa, bize yazın."

Hazırlayan: Eren SELÇUK

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 2024’te Ay’a çıkartma yapmayı planlarken; Avrupa Uzay Ajansı ESA’dan ‘karşı atak’ geldi.

Ay’daki mağara ve tünelleri hedef alan ESA, internet sitesinden bir çağrı yaptı: “Ay robotu planlıyoruz. Ay’ın tünelleri ve mağaralarında dolaşmak istiyoruz. Sizin de robot tasarımı ile ilgili fikriniz varsa lütfen bize yazın.”

31 EKİM’E KADAR SİTE AÇIK KALACAK

ESA yetkilisi Franceso Sauro “Bu geçitleri keşfetmek Ay’ın jeolojisi hakkında bize çok önemli bilgiler verecek. Dahası gelecekte Ay’a yerleşmeyle ilgili planları yaparken bize çok şey katabilir.”

“Her türlü öneriye açığız. Bu bir keşif aracı tasarımı da olur, uydularla robotların beraber çalıştığı bir fikir de… Son tahlilde biz de Ay’a inen, mağaralarını gezen bir sistemi oluşturmak istiyoruz. Her türlü fikir önemli.”

HEDEF ASTRONOTLARI RADYASYONDAN KORUMAK 

Ay mağaralarının astronotları radyasyondan koruyabileceği düşünüldüğü için projeye önem veriliyor. Başvuru için son tarih 31 Ekim 2019… 

BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN.