Home GÜNEŞ SİSTEMİ MARUL, UZAY YOLCULUKLARINI NASIL ETKİLER?
GÜNEŞ SİSTEMİ - 28 Ekim 2019

MARUL, UZAY YOLCULUKLARINI NASIL ETKİLER?

NASA Astronotları Jessica Meir ve Andrew Morgan, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yerçekimsiz ortamda yetiştirdikleri marulla önümüzdeki yıllarda yapılacak uzun süreli uzay yolculuklarında doğacak yiyecek sıkıntısının çözümü için bir umut olmaya çalışıyor.

ABD başta olmak üzere birçok ülke ve özel şirket Ay ve Mars’a yolculuk planları yaparken bir yandan da hem yolculuk esnasında, hem de sonrasında sürdürülebilir bir yaşam için yiyecek problemini çözmeye çalışıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’na roketle yiyecek 6 saatte gönderilebilse de, uzun süreli yolculuklarda bu pek mümkün olmayacak.

400 KM YÜKSEKLİKTE MARUL!

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun sakinlerinden NASA Astronotu Jessica Meir ve Andrew Morgan Dünya’dan 400 kilometre yükseklikte yerçekimsiz ortamda marul yetiştirdi. Aynı zamanda bir biyolog olan Jessica Meir Twitter hesabından paylaştığı mesajında “Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Mizuna marulu yetiştirdik. Gelecekteki uzun süreli yolculuklar için sürdürülebilir yiyeceklerimiz yetiştirmemiz gerekiyor” diye yazdı ve ekledi: Dünya’dayken her gün salata yerdim. Burada kaldığım 29 gün boyunca bir kere bile salata yiyemedim” dedi.

NASA Astronotu Andrew Morgan marul üzerinde çalışırken…

GÜBRELEME VE IŞIĞIN ETKİLERİNİ ARAŞTIRIYORLAR

NASA’ya ait Johnson Uzay Merkezi de Twitter’dan paylaştığı fotoğrafta NASA Astronotu Andrew Morgan’ı mizuna marulu üzerinde çalışırken görüyoruz. Jessica Meir ile birlikte çalışan Andrew Morgan da turuncu ve mor ışığın yani ışığın kalitesindeki farklılıkların, gübrelemenin, gıda güvenliğinin, besin değerlerinin ve marulun tadının yenilebilir düzeyde olması için çalışmalar yapıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu

ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU’NDAKİ YİYECEK POLİTİKASI

  • Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yetiştirilen sebzeler genelde Dünya’ya geri gönderiliyor ve orada test edilip inceleniyor.
  • Nadiren astronotlar yetiştirdikleri sebzelerin tadına bakabiliyor.
  • Astronotların yemekleri Dünya’dan gönderilen roketlerle sağlanıyor.
  • Dünyadan gönderilen yiyecekler tükense bile astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki yiyeceklere erişim hakkı yok.

BAĞLANTILI HABERLER:

MARS’TA YAŞAMA ÇEKİRGELİ FORMÜL

AY VE MARS TOPRAĞI TARIMA UYGUN!

AY; SOLUCANLARI ÇİFTLEŞTİRİR, İNEKLERİ ERKEN DOĞURTUR!

Fotoğraf: NASA, Twitter