Home GÜNEŞ SİSTEMİ NASA, ARTEMİS’İN AYRINTILARINI AÇIKLADI
GÜNEŞ SİSTEMİ - 17 Ağustos 2019

NASA, ARTEMİS’İN AYRINTILARINI AÇIKLADI

NASA, 2024 yılında Ay'a ayak basacak ilk kadın astronot ve bir sonraki erkek astronotun olduğu Artemis Görevi’nin ayrıntılarını açıkladı.

ABD’nin Alabama eyaletinde bulunan Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde Artemis Görevi hakkında açıklama yapan Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA Yöneticisi Jim Bridenstine “Her merkezin teknik kapasitesini kullanan “tek bir NASA” üzerinde yoğunlaştık. Artemis Görevi’ni bunu başarabilecek her türlü uzmanlığa ve tecrübeye sahip olan Marshall Uzay Uçuş Merkezi gerçekleştirecek” dedi.

ARTEMİS’İN PATRONU DR. MORGAN

NASA’nın Artemis Görevi’nde kullanmayı planladığı, yeni test edilen 45 metre uzunluğundaki fırlatma roketi önünde konuşan NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, Ay’a ayak basacak ilk kadın astronot ve bir sonraki erkek astronotun inmesinden sorumlu kişinin Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nin deneyimli mühendisi Dr. Lisa Watson-Morgan’ın olacağını açıkladı.

45 metre uzunluğundaki fırlatma roketi 500 galon sıvı hidrojenle çalışıyor…

ENDÜSTRİYLE İŞBİRLİĞİ

Dr. Lisa Watson-Morgan, Uzay endüstrisiyle işbirliği içinde olarak onların hızıyla kendi tecrübelerini kullanıp Artemis Görevi için en iyi ekibi oluşturacaklarını açıkladı.

AY’A YOLCULUK İÇİN YİNE ALABAMA

Alabama Eyaleti temsilcilerinden Mo Brooks ise yaptığı açıklamada “Bu merkez ABD’nin Uzay programının doğduğu yerdir. Marshall Uzay Uçuş Merkezi’ndeki bilim adamları ve mühendisler Ay’a gidilmesini sağlayan Apollo Programı’ndaki Saturn V roketini tasarlamış; yapmış; test etmiş ve yollamış kişilerdir. Ay’a geri dönülmesini sağlayacak Artemis Görevi için NASA’nın yeniden burayı seçmesinden dolayı çok memnunum” dedi.

Ay’a inecek uzay aracı

FOTOĞRAF: NASA, VİKİPEDİ, TWİTTER