Home GÜNEŞ SİSTEMİ NASA: “AY’IN YÜZEYİNDE SU BULUNDU”
GÜNEŞ SİSTEMİ - 27 Ekim 2020

NASA: “AY’IN YÜZEYİNDE SU BULUNDU”

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ilk defa Ay'ın Güneş gören yüzeyinde su bulduklarını açıkladı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ilk defa Ay’ın Güneş gören yüzeyinde su bulduklarını açıkladı. Geçtiğimiz hafta yapılan “Çok önemli bir haber açıklayacağız” açıklama belli oldu.

NASA tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kızılötesi Astronomi Stratosfer Gözlemevi, Ay’ın Güneş’li yüzeyindeki su varlığını ilk kez doğruladı. Bu keşif, suyun ay yüzeyine dağılmış olabileceğini, soğuk ve gölgeli yerlerle sınırlı olmadığını gösteriyor.” ifadesine yer verildi.

Maryland merkezli Goddard Uzay Uçuş Merkezi çalışanları, Ay yüzeyinde hidroksil (OH) yerine su buzunun (H2O) olduğunu doğruladı. Ekip, suya özgü bir spektral izi tespit etmek ve atmosferden daha net bir görüş elde etmek için bir uçağa monte edilen SOFIA teleskopu aracılığı ile keşiflerini gerçekleştirdi.

2024’TE ASTRONOTLAR GİDECEK

Colorado Üniversitesi Astrofizik Profesörü Paul Hayne ve ekibi de NASA’ya ait bir uydu tarafından alınan kamera görüntülerini ve sıcaklık ölçümlerini kullanarak elde ettikleri sonuca göre, buz kütlelerinin yaklaşık 40 bin kilometrekare veya ay yüzeyinin kabaca yüzde 0.1’i oranında yer kapladığını açıkladı.

Hayne, “Daha önce keşfedilmeyen bu buz havuzlarından milyarlarcasını görüyoruz. Bu, buzu daha kolay çıkarmak için bir fırsat sunuyor. Ay’da astronotların ihtiyaç duyacağı şeyler açısından bunun devrim niteliğinde olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Daha önce 26 Ekim’de Ay hakkında “heyecan verici” yeni bir keşfi açıklayacağını duyuran NASA, “Artemis” adlı program çerçevesinde 2024’te Ay yüzeyine bir erkek ve bir kadın astronot göndermeyi planlıyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “AY’DA KALACAĞIZ, ÇALIŞACAĞIZ, ÖĞRENECEĞİZ”

“GÜNEŞ SİSTEMİ’NDE YAŞAMIN OLABİLECEĞİ 4 YER VAR”

“TÜRKİYE’NİN UZAY TEKNOLOJİLERİ GELİŞTİREN ÜLKELER ARASINA GİRMESİNE AZ KALDI”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST