Home GÜNEŞ SİSTEMİ NASA ŞAŞKIN: HİNTLİLERİN AY ARACI NEREDE?
GÜNEŞ SİSTEMİ - 26 Ekim 2019

NASA ŞAŞKIN: HİNTLİLERİN AY ARACI NEREDE?

Hindistan'ın Ay'a inerken düşen aracın enkazı bulunamıyor. Sosyal medya: "Uzaylılar aldı, götürdü." NASA: "Yanlış yere bakıyor olabiliriz."

Spacemag Türkiye’yi takip edenler bilir… Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu ISRO iddialıydı… Hindistan; Amerika, Rusya ve Çin’den sonra Ay’a iniş yapacak dördüncü ülke olacaktı. Hatta tarihin en ucuz uzay programına imza attılar. 140 milyon dolara mal ettikleri Chandrayaan-2 uzay aracı ve araçtaki Ay gezgin aracı Vikram’la tarih yazacaklardı. 6 Eylül 2019’da Ay’a 2 kilometre kala… Ay aracından sinyal kesildi… Araç çakıldı… Ya da…

BAĞLANTILI HABER: HİNDİSTAN 2 KM İLE TARİHE GEÇEMEDİ: UZAY ARACI AY’A İNEMEDİ…

KRATERDE DEDİLER, BULUNAMADI

Neyse komplo teorileri bizim işimiz değil… Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi NASA, ISRO’ya sordu: “Koordinatları verir misiniz?” ISRO Başkanı Kailasavadivoo Sivan, NASA’ya koordinatları verdi: Araç bir kraterin içindeydi…

ISRO Başkanı ağlamış, Hindistan Başbakanı böyle teselli etmişti.

NASA o günden bu yana Ay’ı didik didik taradı… Ancak Vikram’ın enkazına ulaşılamadı. Koordinatlar mı hatalıydı, bir gariplik mi vardı? İşte soru işareti buradaydı… ISRO bir süre sustu; susunca da sosyal medya coştu.

BAĞLANTILI HABER: VİDEO: BAŞBAKAN, AĞLAYAN BİLİM ADAMINI BÖYLE TESELLİ ETTİ

“UZAYLILAR ALIP GÖTÜRDÜ” İDDİASI

İlk iddia şuydu: “Uzaylılar, Ay’a inip enkazı toplayıp götürdü.” Diğer iddia da soru içerikliydi: “Hindistan acaba bir şey göndermemiş olabilir mi?” 

ISRO sessizliğini korurken, NASA’dan açıklamalar ardı arkasına yağmaya başladı.

  • Noah Edward Petro: “Ay Yörünge Tanıma’yla (Lunar Reconnaissance Orbiter) verilen bölgeyi taradık. Ancak araçla ilgili herhangi bir ipucuna ulaşamadık.”
  • John Keller: “Vikram ya gölgede kaldı, görünmüyor ya da araştırdığımız yerden uzak bir yerde.”

İNGİLİZ ŞİRKETİ DE AY’A İNECEKMİŞ

NASA bilim insanları bunları söylerken; sosyal medyada da “Hindistan acaba uzay aracı fırlatmamış olabilir mi?” sorusu ortaya atıldı. Bu yılın başında İsrail de Beresheet uzay aracını fırlatmış ancak araç Ay’a inerken çakılmıştı.

Ancak tabi ki, uzay da Ay da birilerinin değil… İşte bir girişimci daha bundan yola çıktı… İngiliz şirketi Spacebit 2021 gibi Ay’a bir robot indirmeyi planladığını açıkladı. Spacebit, Ay’da inşaat için 14 parça götürülmesi için Amerikan Astrobotic firmasıyla dirsek temasında…

BAĞLANTILI HABER: HİNDİSTAN, BOĞAZ’DAKİ 5 YALI FİYATINA UZAYDA TURLUYOR!

‘ASTRONOTLAR, MÜSLÜM VE BEN FERO DİNLESİN’