Home GÜNEŞ SİSTEMİ NASA’NIN AY’A GÖTÜRDÜĞÜ AMERİKAN BAYRAKLARINA NE OLDU?
GÜNEŞ SİSTEMİ - 27 Haziran 2019

NASA’NIN AY’A GÖTÜRDÜĞÜ AMERİKAN BAYRAKLARINA NE OLDU?

Apollo 11 uçuşunun 50’nci yıldönümü nedeniyle dünya basınında tek gündem: Ay… Önce eski tartışmayı hatırlatalım: NASA gerçekten Ay’a indi mi? Yoksa o görüntüler Hollywood stüdyolarında ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından mı çekildi?

Tartışma başlıkları şunlar:

  1. Ay’a inilmedi… Çünkü Ay yüzeyine dikilen Amerikan bayrağı rüzgarla sallanıyor.
  2. Ay’a inilmedi… Çünkü etrafta hiç yıldız görünmüyor.
  3. Ay’a inilmedi… Çünkü gölgelerdeki şeyler de görünüyor. Tek ışık kaynağı Güneş olsa görülemezlerdi, belli ki  stüdyo ışıklarıyla aydınlatılmış.

NASA yıllar içinde iddialara hep karşılık verdi, bunu burada yer vermeyeceğiz. Ancak NASA uzmanları Ay’a giden Amerikan bayraklarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

1969’daki Apollo 11 görevi ile 1972’deki Apollo 17 görevi arasındaki uçuşlarda Ay’a 6 Amerikan bayrağı dikildi. Peki o bayraklara ne oldu, hala yerli yerindeler mi? Ay’a gidenler görebilecekler mi? İşte NASA bu sorulara cevap verdi:

ÜÇ BAYRAK AY’DA OLABİLİR!

“Apollo 11 Ay’dan kalktığında kameralarda bayrak görünmüyor. Astronot Buzz Aldrin ‘Kalkışa geçtiğimizde sarsıntıdan yere düştü’ dedi. Diğer inişlerde de Apollo 11’in indiği yerden uzak noktalara bayraklar dikildi.”

“Uydu görüntülerine göre Apollo 12, Apollo 16 ve Apollo 17’nin bayrakları hala Ay’da… Apollo 14 ve Apollo 15’in bayraklarının akibetini bilmiyoruz.”

NASA’dan James Fincannon ise bayrakların çoktan yok olmuş olabileceğine dikkat çekti: “Ay’da gündüz ve gece sıcaklığı arasında dağlar kadar fark var. Biri 116 derece, biri -173 derece. 50 yıl boyunca bu sıcaklığın yaşandığını düşünün. Bir de radyasyonu ekleyin. Bayrak kalmamıştır.”

Fotoğraflar: NASA