Home GÜNEŞ SİSTEMİ NEPTÜN’ÜN ‘DANS EDEN’ UYDULARI!
GÜNEŞ SİSTEMİ - 17 Kasım 2019

NEPTÜN’ÜN ‘DANS EDEN’ UYDULARI!

Güneş'e en uzak gezegen Neptün'ün iki uydusu Thalassa ve Naiad'ın dans eder gibi yörüngede döndükleri ortaya çıktı.

Voyager 2‘nin 1989 yılında keşfettiği ‘uydu-kardeşler’ onlar… Güneş Sistemi’nin en uzak gezegeni Neptün’ün ‘ikiz uyduları’ onlar… İsimleri Thalassa ve Naiad… İkisi de 96.5 km uzunluğunda… ‘Kardeş uydular’ın bir özelliği daha ortaya çıktı: Dans etmeleri!!!

Gün geçmiyor ki, sınırsız kainat bize yeni şeyler öğretmesin. Son dersimiz 8’inci gezegen Neptün’den geldi. Neptün’ün iki uydusunun dans eder gibi, yukarı aşağıya hareket ederek yörüngeyi tamamladığı ortaya çıktı. 7’nci gezegen Uranus’a yakın olan olan iki Neptün uydusunun bu hareketleri, Güneş Sistemi’nde bir ilk…

NAIAD 7, THALASSA 7.5 SAATTE TAMAMLIYOR YÖRÜNGEYİ

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’da Güneş Sistemi uzmanı olarak görev yapan Marina Brozovic’e göre bu iki uydu sıradışı bir yörünge rezonansı içinde… Thalassa düz bir şekilde Neptün’ün etrafında dönerken, Naiad aynı sırada yukarı aşağı hareketle ilerliyor, dans ediyormuş gibi görüntü sergiliyor. Naiad daha hızlı dönerken, ikilinin birbirine en yakın olduğu mesafe 3540 km olduğu tespit edildi. Naiad yörüngeyi 7 saatte, Thalassa ise 7.5 saatte tamamlıyor.

BAĞLANTILI HABER: YENİ KEŞİFLE EN ÇOK UYDULU GEZEGEN SATÜRN OLDU

Marina Brozovic buluşla ilgili olarak “Yıldızlar ve gezegenlerle ilgili farklı dans figürüne rastladık Ancak böylesine ilk kez rastlıyoruz. Naiad her geçişinde Thalassa’nın iki kez üstünden, iki kez de altından geçiyor. Tahminimize göre ilk oluşum döneminde Naiad yörüngeden bir şekilde fırlatıldı. Ancak çekim kuvvetiyle yörüngeye otururken bu garip rezonansa sahip oldu” diyor.

BAĞLANTILI HABER: UZAY TRAFİĞİNİ KİM KONTROL EDECEK?

Güneş Sistemi’nde yaklaşık 200 uydu bulunmaktadır. İlk 4 gezegenin uydu sayıları 3’ü geçmiyor. Merkür ve Venüs’ün uydusu yoktur. Dünya’nın tek uydusu, Ay’dır. Mars’ın uydu sayısı ise iki: Phobos ve Deimos… Diğer 4’lü ise ‘uydu cenneti.’ Jüpiter’in 75, Satürn’ün 80 uydusu bulunur. Uranüs 27, Neptün de 14 uyduyla Güneş Sistemi’nin selamlar… NASA Başkanı Jim Bridenstine’in “Yeniden gezegen statüsü verilsin” dediği Plüton’un da 5 uydusunun olduğunun ek bilgisini verelim…

BAĞLANTILI HABER: İŞTE EVRENDEKİ EN TUHAF ÜÇ ŞEY

UYDUYA İSMİNİ VEREN NAIAD NEDİR?

Vikipedi: Naiad, Yunan Mitolojisinde akarsularda yaşayan nemf türüdür. Naiadlar, çeşmelerin, nehirlerin ve kaynakların perileridir. Tatlı sularda yaşarlar ve insanlar gibi ölümlülerdir.