Home GÜNEŞ SİSTEMİ NOBEL ÖDÜLLÜ BİLİM ADAMI: “30 YILA UZAYLILARI KEŞFEDEBİLİRİZ”
GÜNEŞ SİSTEMİ - 9 Ekim 2019

NOBEL ÖDÜLLÜ BİLİM ADAMI: “30 YILA UZAYLILARI KEŞFEDEBİLİRİZ”

2019 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan üç isimden biri olan bilim adamı Didier Queloz, insanlığın 30 yıl içerisinde dünya dışı yaşamı keşfedeceğine inandığını belirtti.

Cenevre Üniversitesi’nden Michel Mayor ile birlikte “Güneş Sistemi dışında bulunan bir gezegenin, Güneş’e benzer bir yıldızın yörüngesine girmesine” ilişkin keşifleri nedeniyle 2019 Nobel Fizik Ödülü verilen Didier Queloz dünya dışı yaşam hakkında konuştu.

“EVRENDE YAŞAYAN TEK VARLIK OLAMAYIZ”

İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi’nde görev yapan Didier Queloz, İngiliz The Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada “Evrende yaşayan tek varlığın biz olduğumuza inanmıyorum. Çok fazla gezegen var. Çok fazla yıldız var ve kimya evrenseldir. Hayatı beraberinde getiren kimya her yerde olmak zorunda” dedi.

“BİYOKİMYASAL AKTİVİTE BELİRLEYEN MAKİNE YAPILIR”

100’ü aşkın gök cismine adını veren akademisyen Didier Queloz, Güneş sistemi dışındaki gezegenlerdeki biyokimyasal aktiviteleri belirleyebilecek bir makinenin 30 yıl içerisinde yapılmasının gerçekçi olduğunu ve insanların bu süre içerisinde uzaylı yaşamını keşfedeceği tahmininde bulundu.

Fotoğraf: Twitter

 

BAĞLANTILI HABERLER

NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ 2 DALDA 3 ARAŞTIRMACIYA VERİLDİ

2019 NOBEL TIP ÖDÜLÜ’NÜN SAHİPLERİ BELLİ OLDU