Home GÜNEŞ SİSTEMİ NURTOPU GİBİ CÜCE GEZEGENİMİZ OLDU
GÜNEŞ SİSTEMİ - 4 Aralık 2019

NURTOPU GİBİ CÜCE GEZEGENİMİZ OLDU

Yıllardır asteroit sanılan Hygiea'nın aslında bir cüce gezegen olduğu keşfedildi. Üstelik o, Güneş Sistemi'nin en minik cüce gezegeni...

Asteroit Kuşağı’nda olan, bugüne kadar bir gök cismi olduğu düşünülen Hygiea’nın yuvarlak olduğunun keşfinden sonra yeni bir adım atıldı. Hygiea’nın bir cüce gezegen olduğu kanaatine varıldı. Üstelik o, Güneş Sistemi’mizin en küçük cüce gezegeni…

Hikayeye baştan gelelim. Uluslararası Astronomi Birliği IAU gezegen ve cüce gezegenler için ne der?

Gezegen olma şartları şunlardır:

  • Güneş’in etrafında dönüyor olması.
  • Sert kütle çekimi etkilerini yenebilmek için yeterli kütleye sahip olmalı ve böylece hidrostatik dengeyi sağlayıp küresel bir şekle sahip olmalı.
  • Kendi bölgesindeki hakim cisim olmalı ve yörüngesindeki “enkazı” (yani her türlü başka küçük gök cismini) temizlemiş olmalı. Yani gökcisminin etrafı “temiz” olmalı.

Cüce gezegen olma şartları ise şunlardır:

  • Güneş’in etrafında dönüyor olması.
  • Sert kütle çekimi etkilerini yenebilmek için yeterli kütleye sahip olmalı ve böylece hidrostatik dengeyi sağlayıp küresel bir şekle sahip olmalı.
  • Kendi bölgesinde hakim cisim değildir. Yörüngesindeki “enkazı” (yani her türlü başka küçük gök cismini) temizlemiş olması gerekmemesi. Yani gökcisminin etrafı “temiz” olmaması.
  • Başka bir gök cisminin uydusu olmamalı.

İşte bu şartlardan yola çıkan uzmanlar da Hygiea ile şu kanıya vardı: Cüce gezegen olma şartlarından 1, 4 ve 3’ünü kriterlere uyuyor.

Veeee… nurtopu gibi bir cüce gezegenimiz oldu. Üstelik keşfi ile Plüton’un gezegenlik statüsünü alıp, cüce gezegen ilan edilmesine neden Ceres’i de tahtından etti. Artık Ceres değil, 950 km yarıçapındaki Hygiea en küçük cüce gezegen…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “PLÜTON YENİDEN GEZEGEN SAYILMALI”

GÜNEŞ SİSTEMİ HAKKINDAKİ 10 GERÇEK

OSURUK KOKAN GEZEGEN HANGİSİ?