Home GÜNEŞ SİSTEMİ PLÜTON’DA BUZDA İZ BIRAKAN SALYANGOZ!
GÜNEŞ SİSTEMİ - 26 Şubat 2020

PLÜTON’DA BUZDA İZ BIRAKAN SALYANGOZ!

"NASA'nın Açıklanamayan Dosyaları" belgeselinde tartışılan Plüton'da salyangoz fotoğrafı yeniden gündem oldu.

Fotoğrafı çeken Amerikan Havacılık ve Uzay Araştırmaları Dairesi NASA’nın uzay sondası New Horizons… 2006 yılında fırlatılan ve Güneş Sistemi’ni baştan başa dolaşan New Horizons, 14 Temmuz 2015’te cüce gezegen Plüton’un yüzeyini görüntülemişti… Fotoğraflar Dünya’ya gönderilmeye başlandığında bir fotoğraf bilim insanlarını hayretler içine düşürdü.

Fotoğrafın orjinali. Büyütüldüğünde ‘salyangoz’ görülüyor.

Sputnik Planitia adı verilen bölgeden çekilen bir fotoğrafta hareket ettiği düşünülen ve buzda iz bırakan salyangoz benzeri bir ‘şey’ tespit edildi. Bilim insanlarını ikiye bölen fotoğraf Discovery Channel’da yayınlanan “NASA’nın Açıklanamayan Dosyaları” belgeseline konu oldu.

“ACABA BİR UZAY SALYANGOZU MU?”

Belgeselde konuşan astronom Marc D’Antonio “New Horizons, Plüton’dan bize daha önce hiç görmediğimiz bir şey gönderdi. Gerçek bir salyangoza benziyor” dedi ve ekledi: “Fotoğrafı büyüttüğünüzde kabuğu ve kafasını görüyorsunuz. Çok garip. Bir iz bıraktığı görülüyor. Bu acaba bir uzay salyangozu mu?”

Seth Shostak

Uzayda yaşam arayan, radyo teleskoplarıyla karanlık uzayı dineleyen SETİ Araştırma Enstitüsü’nden astronom Seth Shostak ise ‘salyangoz’ önerisine katılmıyor: “Öyle bir şey, bilim kanununa aykırı. Çünü Plüton’un yüzeyi yaşam için iğrenç bir yer. Yaşam imkansız. Şöyle düşünün; vücudunuzda her şey saniyesinde donuyor. Bence bu ‘salyangoz’ gibi görüntünün mantıklı bir açıklaması olmalı.”

‘PLÜTON, ÖLÜ BİR YER DEĞİL’

Astronom David Aguilar ise “Salyangozu bilmem ama Plüton ölü değil” diyerek Sputnik Planitia’ya dikkat çekti: “Yüzeyin altı aktif. Bu bölgede yüzeyde izler göreceksiniz. Bunun nedeni nitrojen buzuldaki konveksiyon hücreleri… İnsanlar Plüton’un ölü bir yer olduğunu düşünür ama öyle değil.”

Cüce gezegen Plüton, Güneş etrafında dönen en büyük 16’ncı cisim.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “PLÜTON YENİDEN GEZEGEN SAYILMALI”

UZAY NEDEN SOĞUKTUR?

9. GEZEGENİN GERÇEKTEN BİR KARA DELİK OLMASI, EVRENİ ALGILAYIŞIMIZI TAMAMEN DEĞİŞTİREBİLİR