Home GÜNEŞ SİSTEMİ PLÜTON’UN GİZLİ OKYANUSU
GÜNEŞ SİSTEMİ - 1 Haziran 2019

PLÜTON’UN GİZLİ OKYANUSU

Plüton'da yüzeydeki buz tabakasının altında oluşan gaz hidratlarının yalıtım özelliğini sağlaması sonucu yüzey-altı bir okyanus varolabileceği açıklandı.

Cüce gezegen Plüton’dan haber var… Japon bilimadamları yaptıkları bilgisayar simülasyonlarında, Plüton’daki -230 santigratlık sıcaklığa rağmen, yüzeydeki buz tabakasının altında oluşan gaz hidratlarının yalıtım özelliği sağlaması sonucu yüzey-altı bir okyanus varolabileceğini açıkladı.

NASA’nın New Horizons uzay aracının Temmuz 2015’te çektiği yakın plan fotoğraflarda, Plüton’un kalbinde “Sputnik Planitia” adını verdikleri Teksas eyaleti büyüklüğünde eliptik bir çanak tespit edilmişti. Yıllardır bu konuyu araştıran bilimadamları, 1000 kilometre derinlikte bulunan bu çanağın gerek konumu gerekse topografyası nedeniyle gizli bir okyanus olabileceğini belirtti.

Japonya’da bulunan Hokkaido Üniversitesi’nde çalışan bilimadamları, Plüton’un yüzeyindeki sıcaklığın -230 santigrat derece olması nedeniyle böylesi bir okyanusun normalde uzun zaman önce donması ve bulunduğu havzanın düzleşmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak, Nature Geoscience dergisinde yayımlanan araştırmaya göre söz konusu okyanusun donmamasının şöyle bir nedeni var: Yüzeydeki buz tabakasının altında oluşan gaz hidratlarının ısı izolasyonu yaratarak okyanusun suyunun donmasını engellemesi.

Hokkaido Üniversitesi’ndeki bilimadamlarından Shunichi Kamata “Benzer bir durum Güneş sisteminde yer alan diğer gezegen ve uydularda da yaşanmış olabilir. Dolayısıyla Güneş sisteminde tahmin ettiğimizden daha çok yüzey altı okyanuslar bulunuyor olabilir.” dedi.

 

FOTOĞRAF: NASA