Home GÜNEŞ SİSTEMİ SAMANYOLU KOMŞUSUNDAN KÜÇÜK GALAKSİLER ‘ÇALMIŞ’
GÜNEŞ SİSTEMİ - 12 Ekim 2019

SAMANYOLU KOMŞUSUNDAN KÜÇÜK GALAKSİLER ‘ÇALMIŞ’

Kaliforniya Üniversitesi, Gaia teleskobuyla yapılan çalışmada Samanyolu’nun Büyük Macellan Bulutu’ndan küçük galaksiler çaldığını keşfetti.

Kozmolojiye göre, nasıl Ay Dünya’nın yörüngesinde, Dünya da Güneş’in yörüngesindeyse, galaksiler de birbirlerini yörüngelerinde bulunabiliyorlar. Örneğin, galaksimiz Samanyolu’nun yörüngesinde olan 50’den fazla keşfedilmiş uydu galaksiler var. Bu galaksilerin en büyüğü Büyük Macellan Bulutu adı verilen cüce galaksi. Her ne kadar cüce galaksi dense de hiç de küçük olmayan, 15-20 bin ışık yılı genişliğinde ve 1 milyarın üzerinde yıldız içeren Büyük Macellan Bulutu da kendi yörüngesinde başka küçük galaksiler barındırıyor.

Büyük Macellan Bulutu

GALAKSİLERİ BÜYÜK MACELLAN BULUTU’NDAN ALMIŞ!

Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli bilim adamlarının yeni yaptıkları araştırmaya göre, Samanyolu şu an yörüngesinde olan bazı küçük (cüce) galaksileri Büyük Macellan Bulutu’ndan çalmış. Buna Samanyolu’nun şu an uydusu olan Carina ve Fornax galaksileri de dahil.

ARAŞTIRMADA GAİA TELESKOBU KULLANILDI

Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, Gaia uzay teleskobuyla gözlemledikleri yakındaki birkaç galaksinin hareketlerinin yeni verilerini, en son teknoloji olan hidrodinamik simülasyonla karşılaştırarak bu ‘çalma’ eyleminin varolduğunu keşfetti.

CARİNA VE FORNAX ESKİDEN BÜYÜK MACELLAN BULUTU’NUN UYDUSUYMUŞ

Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, Büyük Macellan Bulutu’na eşlik eden karanlık madde ve benzeri şeylerin gökyüzündeki yerlerini inceleyerek en az dört ultra ince cüce galaksinin ve iki klasik cücenin galaksinin (Carina ve Fornax) eskiden Büyük Macellan Bulutu’nun uyduları olduğunu keşfetti.

GALAKSİLERİ ALMAK İÇİN GÜÇLÜ YERÇEKİMİNİ KULLANIYOR

Bununla birlikte, Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar daha büyük olan Samanyolu’nun Büyük Macellan Bulutu’nu parçalamak ve uydularını çalmak için güçlü yerçekimi alanını kullandığını belirtti.

“İLK DEFA YAPIDAKİ HİYERARŞİYİ ÇIKARTTIK”

Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli bilim adamlarından Fizik ve Astronomi Bölümü Öğretim Üyesi Laura Sales, “İlk defa zayıf ve ultra zayıf cüce galaksilerin yapısındaki hiyerarşinin haritasını çıkarabildik. Bu sonuçlar, evrendeki küçük cüce galaksilerin de daha küçük ve zayıf galaksilerle çevrelenmesi gerektiğini tahmin eden kozmolojik modellerimizi onaylıyor” açıklaması yaptı.

Fotoğraf: NASA

BAĞLANTILI HABERLER:

UZAYDA İLK ‘KADINLAR YÜRÜYÜŞÜ’NÜN TARİHİ BELLİ OLDU

BİR ASTEROİTİN DEĞERİ NASIL BELİRLENİYOR?

UZAYDA ETİN ADI VAR, TADI YOK!