Home GÜNEŞ SİSTEMİ ‘ŞARK LEYLEĞİ’ UZAY İSTASYONU’NA ULAŞTI
GÜNEŞ SİSTEMİ - 26 Mayıs 2020

‘ŞARK LEYLEĞİ’ UZAY İSTASYONU’NA ULAŞTI

Japonya Uzay Keşif Ajansı'nın (JAXA), insansız kargo mekiği "Kounotori9", Uluslararası Uzay İstasyonu'na vardı.

Japonya Uzay Keşif Ajansı’nın (JAXA), insansız kargo mekiği Kounotori9, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) vardı. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), mekiğin, taşıdığı donanımlar ve ikmal malzemeleriyle istasyona ulaştığını duyurdu.
İstasyonun robotik kolunun 4 ton malzeme taşıyan 12 tonluk mekiği yakalayarak istasyona demirlemesini sağladığı bildirildi. Mekikteki donanımlar arasında istasyondan dünyaya canlı yayın yapılmasını sağlayacak bir modül, bir teleskop ve bir de mikroskop bulunuyor. Kounotori9, 21 Mayıs’ta uzaya fırlatılmıştı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Adı Japonca’da “Şark leyleği” anlamına gelen Kounotori mekikleri, ilk modelinin 2009’da hizmete başlamasından bu yana UUİ’na yaklaşık 50 ton donanım ve malzeme taşıdı.

İSTASYONDA 6 MÜRETTEBAT

NASA, JAXA, Rusya Federal Uzay Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi ISS’de farklı ülkelerden 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor.
Japonya’nın Kounotori mekikleri dışında Amerikan firmaları Northrop Grumman’ın “Cygnus”, SpaceX’in “Dragon” isimli mekikleriyle UUİ’ye kargo nakliyatı yapılıyor. İstasyonda görevli astronot ve kozmonotlar Rus yapımı “Progress” mekikleriyle taşınıyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ŞU ANDA UZAYDA KAÇ KİŞİ VAR NOKTA COM!

UZAYDA BAHÇIVANLIK: “MARS’TA YEŞİLLİK YETİŞTİREBİLİRİZ”

“UZAYDA TÜRK USULÜ BALIK BUĞULAMA YEDİM”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST