Home GÜNEŞ SİSTEMİ SATÜRN’ÜN UYDUSU TİTAN’DA “GARİP BİR MOLEKÜL” BULUNDU
GÜNEŞ SİSTEMİ - 28 Ekim 2020

SATÜRN’ÜN UYDUSU TİTAN’DA “GARİP BİR MOLEKÜL” BULUNDU

Satürn’ün uydusu Titan’da yeni bir molekül bulundu… NASA, Satürn gezegeninin uydusu Titan’ın atmosferinde “garip bir molekül” keşfettiklerini açıkladı. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Satürn’ün uydusu Titan’ın atmosferinde ”garip bir molekül” keşfettiklerini açıkladı.

NASA’nın resmi internet sayfasında yayımlanan açıklamaya göre, Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan’ın atmosferinde daha önce başka hiçbir atmosferde keşfedilmemiş C3H2 şeklinde kodlanan ”Siklopropeniliden” molekülüne rastlandı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

NASA araştırmacıları, Şili’nin kuzey bölgesinde bulunan ALMA isimli radyo teleskobu ile yaptıkları gözlem neticesinde buldukları yeni molekülün, Titan’da Dünya’dakine benzer bir yaşam olup olmadığı konusunda yardımcı olabileceğine inandıklarını söyledi.

Halkalı güzellik Satürn. (Fotoğraf: NASA)

Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde gezegen bilimcisi Conor Nixon, yeni buluşla ilgili, “Titan, Güneş Sistemimizde benzersizdir. C3H2’nin bulunması, onun yeni moleküllerin hazinesi olduğunu kanıtladı.” ifadesini kullandı.

SATÜRN’ÜN EN BÜYÜK UYDUSU

Satürn’ün 62 uydusundan en büyüğü olan Titan, Dünya’nınkinden 4 kat daha yoğun olan kalın bir atmosfere sahip olması dolayısıyla, Güneş Sistemi’ndeki diğer uydulardan farklılık arz ediyor.

Bilim adamları bu atmosfer sayesinde, yağmurların yağdığı, göller, nehirler ve hatta yer altında tuzlu okyanusların bulunduğu Titan’da Dünya’dakine benzer bir hayat formunun olabileceği fikrini taşıyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İŞTE SATÜRN’ÜN UYDUSU TİTAN’A İNİŞİNİN VİDEOSU

TİTAN’IN EN DETAYLI HARİTASI ÇIKARTILDI

JÜPİTER’İN “JUICE UZAY ARACI” TAMAMLANIYOR

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE