Home GÜNEŞ SİSTEMİ TRUMP ‘İLK UZAY KOLONİSİNİN KURULMASI’ EMRİNİ İMZALADI
GÜNEŞ SİSTEMİ - 7 Nisan 2020

TRUMP ‘İLK UZAY KOLONİSİNİN KURULMASI’ EMRİNİ İMZALADI

ABD Başkanı Donald Trump, tüm Dünya'nın koronavirüsle savaştığı şu günlerde Ay'a üs kurulmasını izin veren kararı imzaladı.

Hani denir ya, “Kaşla göz arasında” diye… İşte insanoğlunun tarihinin en önemli kararlarından biri, koronavirüsle savaşın gölgesinde kaldı. ABD Bakanı Donald Trump, “tüm Dünyalıların malı” olan Ay’a bir Amerikan üssü kurulmasının önünü açan 13 sayfalık kararı imzaladı.

ASTEROİTLER DE ABD ŞİRKETLERİNİN

ABD, 2024’te Artemis görevi dahilinde Ay’a iki astronot indirecek. Ki, bu astronotlardan en azından biri kadın olacak. Böylece Ay’da adım atan ilk insan nasıl Amerikalı olacaksa, Ay’da yürüyecek ilk kadın da Amerikalı olacak. Kasım ayındaki başkanlık seçimlerini yeniden kazanmayı hedefleyen Donald Trump, Artemis’le Ay’a kalıcı şekilde Amerikan bayrağı çekecek ilk Başkan olacak.

Durum bu kadar “ilk”ler içerince Donald Trump da 13 sayfalık “İnsanoğlunun ilk uzay kolonisi” emrini 6 Nisan 2020’de imzaladı. Sosyal medya “Hani uzayda ne varsa tüm insanlığındı” şikayetleriyle çalkalanırken; Space.com “1967 Dış Uzay Anlaşması’nın içeriği Amerika’ya böyle bir hak tanıyor” diye haber yaptı. Amerikan Kongresi 2015’te de Amerikan şirketlerinin Ay ve asteroitlerdeki “kaynaklardan” yararlanabileceği yönünde karar almıştı.

“AY ÜSSÜ ALFA” MOBİL OLACAK

Peki “Ay üssü Alfa” kararı nedir?

  • Ay’daki üs mobil olacak.
  • Giden astronot 7-45 gün arasında kalabilecek.
  • Ay’da öncelik su aranacak.
  • Hedef, Ay’ı Mars yolculukları için fırlatma noktası olarak kullanmak.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: YOUTUBE, FACEBOOK, TWITTER, PINTEREST

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “TÜRKİYE İSTERSE ÜÇ YILDA AY’A GİDEBİLİR”

‘UZAY ADAMI’ BEZOS’TAN BİR ÇILGIN FİKİR: ‘FABRİKALARI UZAYA TAŞIYALIM’

UZAY YOLCULUĞU SAĞLIĞI BOZAR MI?