Home GÜNEŞ SİSTEMİ “TÜRKİYE İSTERSE ÜÇ YILDA AY’A GİDEBİLİR”
GÜNEŞ SİSTEMİ - 23 Temmuz 2019

“TÜRKİYE İSTERSE ÜÇ YILDA AY’A GİDEBİLİR”

Prof. Dr. Arsev Eraslan, Fatih Altaylı'nın “Türkiye karar verse, ‘Ben Ay’a gideceğim’ dese, kaç sene?” sorusuna iddialı bir cevap verdi.

Gazeteci Fatih Altaylı‘nın bir ekran klasiği olan Teke Tek programının bilim formatında her hafta önemli konular masaya yatırılıyor. Habertürk TV’de yayınlanan Teke Tek Bilim‘in bu haftaki konusu Apollo 11’in Ay’a gidişinin 50’nci yıldönümüydü. Program konuğu Prof Dr. Arsev Eraslan Türkiye’nin uzay macerasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

‘KARMA ROKETE GEÇERSEK, TAMAMDIR’

Prof. Dr. Arsev Eraslan, gazeteci Fatih Altaylı’nın “Türkiye karar verse, ‘Ben Ay’a gideceğim’ dese, kaç sene?” sorusuna iddialı bir cevap verdi: “3 sene. Atın hidrojen roketlerini, kerosin roketlerini… Arif Karabeyoğlu’nun Amerika’da kullandığı karma roket, hibrit rokete geçin. Kontrol edilmiş roketi hemen hemen yüzde 1 fiyatına Türkiye’de yapabilirsiniz.”

‘MESELE İNSANLARI BİRARAYA GETİRMEK’

Fatih Altaylı

Apollo 11’in yazılım ekibinde görev alan Prof. Dr. Arsev Eraslan şöyle devam etti: “Yazılım onbinde 1’e düştü. Bütün mesele insanları bir araya getirmek ve birlikte çalışmalarını sağlamak. Oysa şu an üniversiteler bile birbiriyle rekabet ediyor. NASA, Amerika’da her üniversiteye para verir.”

‘İKİNCİ YIL HER ŞEYİ SANAL GÖRÜRSÜNÜZ’

Peki üç yıl içinde nasıl gideceğiz? Fatih Altaylı’nın program konuğu Prof. Dr. Arsev Eraslan üç yılın iki yılını dijital çalışmalarla geçeceğine dikkat çekti: “İkinci senenin sonunda roketin yapımından, Ay’a inişe kadar hepsini sanal olarak 3 boyutlu görebilirsiniz.”

‘3 BOYUTLU OLARAK HATALARI TESPİT EDERSİNİZ’

Prof. Dr. Arsev Eraslan, Fatih Altaylı’ya konuştu.

Yazılımın öneminin altını çizen Prof. Dr. Arsev Eraslan sözlerini şöyle bitirdi: “Bunu eskiden yapmak imkansızdı. Yazılımı yazıyorsunuz, size 3 boyutlu halini veriyor. Mesela Neil Armstrong (Ay’a adım atan ilk insan) iniyor, onu bilgisayar olduğu gibi çıkartıyor. Nerede hata var, gösteriyor. Yani az parayla bütün tasarımınızı hatasız yapıyorsunuz. Eskiden bir roketin kontrolünü sağlamak yüz milyonlar civarındaydı. Şimdi hepsi bilgisayarla yapıyorsunuz.”

ERASLAN’IN BAHSETTİĞİ KARABEYOĞLU KİMDİR?

Arif Karabeyoğlu

Arif Karabeyoğlu, Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü hocalarındandır. Amerika’nın California eyaletinde bulunan Space Propulsion Group‘un Başkanı’dır. Stanford Üniversitesi’nden master ve doktorası bulunan Arif Karabeyoğlu, uzay turizmi için kolları sıvayan milyarder Richardon Branson’un Virgin Galactic şirketinin roket çalışmalarına danışmanlık yapmaktadır.

BAĞLANTILI HABER: AY VE MARS TOPRAĞI TARIMA UYGUN!

SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”

‘ASTRONOTLAR, MÜSLÜM VE BEN FERO DİNLESİN’