Home GÜNEŞ SİSTEMİ “UZAYLILAR BİZİ ASTEROİTLER ARACILIĞIYLA İZLİYOR OLABİLİR”
GÜNEŞ SİSTEMİ - 30 Mart 2020

“UZAYLILAR BİZİ ASTEROİTLER ARACILIĞIYLA İZLİYOR OLABİLİR”

Bilim insanları açıkladı: "Güneş'in yörüngesinde dönen asteroitler, uzaylıların casusluk faaliyetleri için mükemmel yerlerdir."

Uzaylılar bizi gök taşları aracılığıyla izliyor olabilir! Ünlü bir Amerikalı bilim insanının uzaylılar hakkında yayınladığı rapora göre, Dünya dışı akıllı varlıklar Dünya’mızı asteroitlere taktiksel bir şekilde yerleştirmiş oldukları robotik aygıtlarla izliyor olabilirler.
‘Gelişmiş Dünya dışı toplulukları’nın diğer yaşam formlarını gözlemlemek için asteroitler üzerine yerleştirilmiş yıldızlararası aygıtlar kullanabileceği fikri ilk olarak Stanford Üniversitesi fizikçisi Ronald Bracewell tarafından 1960 yılında öne sürüldü.

“ASTEROİTLERE YERLEŞTİRDİKLERİ AYGITLARLA TAKİP EDİYORLAR”

Günümüzde de fizikçi James Benford, gezegenimizi uzaktan gözlemleyen varlıklar için en uygun bir yerin Dünya’ya yakın asteroitlerin üzerinde olduğunu iddia etmekte.
Bugüne kadar hem Dünya’nın hem de Güneş’in yörüngesi üzerinde bulunan bu asteroitlerin yalnızca çok az bir kısmı (20’den daha az) keşfedilmiştir.

NASA’nın “Daimi dostumuz” dediği Asteroit 2016 HO3’ün yörüngesi.

Bize en yakın olanı ve 2016 HO3 olarak bilinen minik asteroit, gezegenimizin etrafında yaklaşık bir asırdan beri gezmektedir. Hatta bu asteroit NASA tarafından “Dünya’nın daimi dostu” olarak tanımlanmaktadır.
NASA araştırmacısı Paul Chodas 2016’da yaptığı bir açıklamada, “Asteroit 2016 HO3, gezegenimizin etrafında dolaşıyor, ancak hem bizim gezegenimiz hem de bu asteroit Güneş’in etrafında dolaşırken asla birbirinden ayrılacak kadar uzağa gitmiyorlar” dedi.

SPACEMAG TÜRKİYE’NİN FACEBOOK SAYFASINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN.

James Benford’a göre, bu asteroitler Dünya’ya yakınlığı nedeniyle, onları uzaylıların bizi gözetlemek için aygıtlar kurabilecekleri en uygun yerler haline getiriyor ve ekliyor:

“HEMEN GİDİP KONTROL ETMEMİZ GEREKİYOR”

James Benford. (Fotoğraf: planetary.org)
“Dünya’mıza oldukça yakın olan bu asteroitler uzaylıların bizleri rahatlıkla izleyebilecekleri uygun casusluk üsleri olarak kullanılabilir.”
“Bu asteroitler, Dünya dışı akıllı varlıkların istihbarat servisleri için ihtiyaç duyabilecekleri gerekli kaynakların tamamına ev sahipliği yapar: materyaller, sağlam bir dayanak noktası (casusluk aygıtlarının yerinden çıkmaması için) ve gizlenme.”
“Gökbilimciler bu asteroitleri bir aciliyet konusu olarak araştırmalı. Onları gözlemleyebilecek dosdoğru adımlar atmak durumundayız, onları hem elektromanyetik spektrumda hem de gezegen radarında gözlemlemeliyiz. Ayrıca uzay araçlarıyla ziyaret ederek yakın keşiflerde bulunmalıyız.”
Gökbilimcilerin bazıları ise James Benford’un görüşlerine katılmıyor. Arizona Eyalet Üniversitesi’nden fizikçi ve astrobiyolog Paul Davies’ın Live Science’a verdiği bir demeçte, “Dünya dışı akıllı varlıklara ait izlerin, gezegenimizin yakın yörüngesine yer alan bu gök taşlarından birinde olması kesin olmasa da muhtemeldir” açıklamalarında bulundu:

ÇİN 2022’DE HO3’E UZAY ARACI GÖNDERECEK

“Ancak gidip ne var ne yok diye bakmanın çok fazla maliyeti olmayacaksa, neden denemeyelim ki? Uzaylılara dair herhangi bir kanıt bulamasak bile en azından ilginç bir şeyler bulabiliriz.”
Tüm bunlar yaşanırken, Çin 2022’de Asteroit 2016 HO3’e kaya örnekleri toplamak için bir uzay aracı göndermeyi planlıyor, böylece Çin bizleri gözetleyen uzaylıların olup olmadığına dair önemli bir fırsatı yakalamış görünüyor. Hazırlayan: Onur TUTUŞ

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘İLK NESİL MARSLILARIN KATİLİ: ASTEROİT’