Home GÜNEŞ SİSTEMİ ‘UZAYLILAR BİZİ GÖRMEZDEN Mİ GELİYOR?’
GÜNEŞ SİSTEMİ - UZAYRAZZİ - 1 Haziran 2019

‘UZAYLILAR BİZİ GÖRMEZDEN Mİ GELİYOR?’

Yoksa biz uzaylıların ‘galaktik hayvanatbahçesi’nin tutsakları mıyız?.. Mindy Weisberger’in yazısını okumanızı tavsiye ediyoruz…

Live Science’taki yazının çevirisi şöyle:

Dünya’ya uzaylılardan neden sinyal gelmiyor? Belki de bunun nedeni, uzaylıların galaktik hayvanat bahçesi olması ve bizim de buranın yaşayanları olmamız.

Bu senaryo geçen Mart ayında toplanan Messaging Extraterrestrial Intelligence (METI) adlı örgütün düzenlediği toplantıya katılan bir grup uzmanın ortaya attığı senaryoydu. Paris’te düzenlenen toplantıya 60 bilim insanı katıldı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Oradaki konu başlığı şuydu: ‘Büyük Sessizlik.’ Uzaylılar neden bizimle temasta bulunmuyor? Bunun nedeni olarak ‘hayvanat bahçesi hipotezi’ ortaya atıldı. İlk olarak 1970’lerde tartışılan bu hipoteze göre, Dünya ‘galaktik hayvanat bahçesi koruyucuları’ tarafından kontrol edilen bir gezegen. Toplantıya katılan Paris’teki Ulusal Tarih Müzesi’nden Florence Raulin-Cerceau şöyle konuştu: “Evreni anladıkça, ‘yalnız mıyız’ sorusuna cevap aramak kaçınılmaz olacak.”

“BELKİ DE UZAYLILAR BİZDEN BİHABERLER”

Yalnızca bizim galakside milyarlarca gezegen varken yalnız olabilir miyiz? Sanmam. Ancak oralarda bir yerde zeki yaratıklar varsa, neredeler ve neden onlara ulaşamadık? Oysa 2014 yılından bu yana NASA’nın Kepler Teleskopu ile yüzlerce yaşanabilir yer keşfedildi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

METI Başkanı Douglas Vakoch da şu iddiayı savundu: “Belki de uzaylıların bizden haberi yok. Nasıl insanlar hayvanat bahçesinde tuttuğumuz hayvanlardan bihaberse, onların da bizden haberi olmayabilir. Bu nedenle biz insanlar, bu hayvanat bahçesi koruyucularının ilgisini çekmeliyiz. Mesaj göndermenin yollarını bulmalıyız.”

Örneğin tutsak bir zebra… Bir gün insanların karşısına çıkıp rakamlardan bahsederse ne olur? İnsanın zebra algısı bir anda değişir ve zebraya karşı tepki gösterir.

“BİZİ BELKİ KARANTİNAYA ALDILAR”

Peki bir diğer tez… ‘Ya biz bir hayvanat bahçesinde değilsek? Ya uzaylılar bizi keşfetmiş, ele geçirmişse ve galaktik komşularımıza karşı bizi karantinaya almışsa?’ Institut National de la Recherche Agronomique’den (INRA) Jean-Pierre Ropars “Belki de uzaylılar bizim iyiliğimiz için bizi karantinaya aldı. Uzaylılarla bir temas belki de kültürel parçalanmayı getirecek” diyor.

Yine de… Uzaylılardan haber almak istiyorsak, rahat ve sabırlı olmalıyız. Son tahlilde Dünya 4,6 milyar yıldır varken, uzaylı araştırmalarının tarihi 100 yıla dayanıyor. Rahat…”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: UZAYLILAR GELİRSE NASIL İLETİŞİM KURACAĞIZ?

“UZAYLILAR, KUTUP AYILARI GİBİ UZUN VE İRİ”

‘YA UZAYLILAR, GELECEKTEN GELEN İNSANLARSA?’