Home GÜNEŞ SİSTEMİ “UZAYLILARI BULACAĞIZ AMA MARS’TA DEĞİL, SATÜRN’DE”
GÜNEŞ SİSTEMİ - 12 Ekim 2019

“UZAYLILARI BULACAĞIZ AMA MARS’TA DEĞİL, SATÜRN’DE”

İngiliz astronom “Uzaylı yaşamı bulmamıza çok az kaldı” dedi ve Güneş Sistemi’ni adres gösterdi: “Enceladus’a gitmemiz gerekiyor.”

Dikkat ediyor musunuz? Bu aralar, uzaylı yaşamını bulacağımız konusunda bilim insanları ardı arkasına açıklamalar yapıyor. Eskiden onlar bu konuda başına kuma gömerlerdi; sadece Hollywood uzaylı algısını dile getirirdi. Şimdi bilim adamları “Uzaylı yaşamını bulacağız” diyor sırayla. En son benzer açıklama Sheila Kanani’den geldi. Kraliyet Astronomi Toplumu’nda Eğitim, Sosyal Yardım ve Çeşitlilik görevlisi İngiliz astronom Shelia Kanani şu açıklamayı yaptı:

“NASA YÜZÜNÜ MARS’A ÇEVİRDİ AMA…”

Dr. Shelia Kanani

“Uzaylı yaşamını bulmamıza çok az kaldı. Ama bunun için Güneş Sistemi’nde uzun bir yolculuk yapmamız gerekiyor. NASA ve diğer uzay ajansları Kızıl Gezegen Mars’a çevirdi yüzünü. Hedef mikroskobik uzaylı yaşamını bulmak. Ama Dünya’nın komşusu doğru yer değil.”

“Satürn’ün uydularına bakmamız gerekiyor. Cassini görevini hatırlayın. Satürn’ün 62 uydusundan biri olan Enceladus’u incelemişti. 2016’daki görüntülerde Enceladus’un Dünya benzeri olduğu görülmüştü. İnsanoğlunun hayat bulacağı yer de bence orası.”

“DÜNYA’DA NE OLDUYSA ENCELADUS’TA OLUYOR”

Enceladus’taki buz volkanları

“Bence Güneş Sistemi’nde bir yerde hayat bulacaksak, bu yer Enceladus olacak. Cassini bu uydunun etrafında dönüp incelemeler yaptı; hayat için her türlü oluşumun olduğu raporlandı.”

“Bence Mars’ta bir zamanlar yaşam oldu. Artık bunu görmemiz için çok geç. Enceladus’a bir araç göndermemiz gerekiyor. Buzu delip yeraltı okyanusunu incelememiz gerekiyor. Bu teknolojiye ulaşmak için çalışanlar var ancak tam olarak başaramadık.”

“BAHİS OLSA, ENCELADUS’A PARA BASARIM”

“Karbon, amonyak, sülfür var. Dünya’da yaşanan habitatın Enceladus’ta da yaşandığını görüyoruz. Buz var. Enceladus’ta yaşam olduğuna dair bahis olsa para basarım.”

SHELIA KANANI KİMDİR?

BBC için programlar sunan Kraliyet Astronomik Toplumunda Eğitim, Sosyal Yardım ve Çeşitlilik Görevlisidir. Cassini’nin Satürn görevini takip etmiştir. 2014’te İngiltere’de Teknolojide İlham Veren Kadın ödülünü aldı. Kadınların fizik ve astronomide daha fazla yer alması gerektiğini belirten biri. Astronomiyi popülerleştiren isimlerden biridir.

Fotoğraflar: Northbank, NASA

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: 

YENİ KEŞİFLE EN ÇOK UYDULU GEZEGEN SATÜRN OLDU

DRONE HELİKOPTER SATÜRN’ÜN UYDUSUNU KEŞFEDECEK

SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”