Home GÜNEŞ SİSTEMİ VENÜS’TE YAŞAM İZİ: FOSFİN VARSA, EVRENDE YALNIZ DEĞİLİZ
GÜNEŞ SİSTEMİ - 15 Eylül 2020

VENÜS’TE YAŞAM İZİ: FOSFİN VARSA, EVRENDE YALNIZ DEĞİLİZ

Flaş... Flaş... Flaş... Venüs'ün atmosferinde bakteriler tarafından üretilen fosfin gazı olduğu iddia edildi.

Uzayda yaşam var mı? Bu soru insanlık tarihinin en çok sorulan sorularından biri belki de yakın zamanda bu soruya evet cevabını vereceğiz.

Royal Astronomical Society’de  bugün büyük bir basın toplantısı yapacak. Basın toplantısı hakkında bazı bilgiler önceden gazetecilere verildi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Duyumlara göre, Venüs atmosferinde bakteriler tarafından üretilen fosfin gazı bulunduğu söyleniyor. Fosfin varlığı astrobiyologlar tarafından yaşam varlığını bir göstergesi olarak görünüyor.

VENÜS’TE YAŞAM VAR MI?

Bu keşif Şili’de bulunan Atacama (ALMA) Büyük Milimetre/Milimetre-altı dizisi ve Hawaii’de bulunan James Clerk Maxwell teleskopu tarafından yapıldı.

Fosfin, bazıları tarafından potansiyel olarak yaşanabilir olduğu düşünülen Venüs atmosferi içindeki bölgede tespit edildi.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Ekipten Clara Silva, “Fosfin varsa, evrende yalnız değiliz” dedi.

Araştırmacıların bu konudaki dönüşüne gelince, bize haber bültenine ve bugünkü 15:00’de Zoom basın toplantısına katılmalarına izin verilen muhabirlerin açıklamalarını beklememiz gerekecek.

Fosfin Nedir?

Hydrogenfosfid, phosphamine, phosphorus trihydride, phosphorated hydrogen adlarıyla da anılan ve PH₃ formülüyle gösterilen bir tür kimyasal bileşiktir. Fosfin, -88 santigrat derece kaynama noktasına sahiptir; renksiz, yanıcı ve zehirli bir gazdır.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: İŞTE MARS’TAN BAKINCA DÜNYA VE VENÜS!

‘İSA, VENÜS’LÜ UZAYLI’ DİYEN TARİKAT

“VENÜS’E MEVCUT TEKNOLOJİYLE GİDEBİLİRİZ”