Home MARS ASIL SORU: MARS’TA WI-FI’MIZ OLACAK MI?
MARS - 30 Ekim 2019

ASIL SORU: MARS’TA WI-FI’MIZ OLACAK MI?

Kızıl Gezegen'de internet olasılığı ufukta göründü bile. İnterneti Mars’a ulaştırmak çok büyük paralara mal olacak, değer mi? Değer!

Kızıl Gezegen’de 2025’e kadar koloniler kurulabilir; “Hayat güzel olacak” diye Silikon Vadisi öyle diyor da Mars’ta Wi-Fi olacak mı?
Milyarder Elon Musk, uzaya yolcu taşımaktan bahsediyor ama bu yolcular instagram’da selfie paylaşamadıktan sonra bu gezinin ne anlamı var? Geleceğin yıldızlararası etkili isimleri için Mars’ta internet olasılığı ufukta göründü bile.

PERFORMANS ARAŞTIRMACISI: “DÜNYA BAZLI NETTEN HIZLI”

Belçika Hassalt Üniversitesi web performans araştırmacısı Robin Marx’a göre gezegenler arası internet (şimdilik Dünya ve Mars arasındaki), Dünya bazlı internetten çok daha basit olacak.
Robin Marx, Dünya üzerindeki internet protokollerini optimize etmekle geçiriyor vaktini… Robin Marx’ın uzmanlığı ve çok aşırı hırslı atılımcılara desteği paha biçilmez olarak değerlendiriliyor.

ONLINE YERİNE BROADBAND

Eğer Avrupa ve Amerika arasında iletişim kuruyorsak, trafiğin çoğu Amsterdam’dan geçmek zorunda yani İspanya’dan Los Angeles’a direkt bağlantı yok. Sürekli standart altı yollardan geçiyoruz, fakat Dünya’dan Mars’a çok daha basit bir set up kurulabilir, çünkü sadece iki uç nokta var.
401 milyon km’lik bir mesafede internet bağlantısı imkansız gibi gelebilir ama eğer online network yerine broadband kullanılırsa her şey mümkün. Aslında bunun ilk adımlarının atılmış olduğu bile söyleniyor.

5 ADIMDA NASIL YAPILIR?

Mars’ta internet olacak mı? Büyük soru…
Uydu sürülerinden uzay heykellerine, Mars interneti yöntemi işte burada:
* Mars’ın etrafına uydular gönder.
* Dünya etrafında bir uydu ağı kur.
* Dünya ve Ay arasında küçük bir uydu ile test yap.
* Uzay trafiğini düzenleyecek bir protokol hazırla. gezegenler arası ağı hazırla ve Güneş Sistemi’ndeki yörüngeleri kullan.
* Arkana yaslan ve bağlan.

“İLETİŞİM KAÇINILMAZ OALACAK”

“Eğer gezegenler arası uygarlık kurmakta ciddiysek, iletişime ihtiyacımız kaçınılmaz olacak” diyor Robin Marx.
İnterneti Mars’a ulaştırmak çok büyük paralara mal olacak, fakat buna değer mi?
Birçok yatırımcı şimdiden buna değer olduğunu ispatlayacak adımlar atmaya başladı. Mesela fikirlerden biri şu: “İlk adım Starlink (Elon Musk’un internet uydu projesi) gibi bir şey olmalı.” Bir fen dersinde öğretmenin konserve kutusu ile telefon yapması gibi “İnsan sadece bir Starlink ile gezegenler arası internet kurabilir” deniliyor.
Bu fikir şu an geleceğe yönelik gibi gelse de NASA çalışanları 2004’te Mars Telekom Orbiter hazırlıklarına başlamıştı. Fakat Hubble Uzay Teleskobu’nun tamiri için maddi destek vermek amacıyla 2005’te iptal edilmişti. 500 milyon dolardan fazla bir yatırımla başlayan ve sonra iptal edilen bu proje sanki durdurulmuş bir veri rüyasıydı ve bu rüya NASA ve SpaceX gibi başka firmalardan gelecek doğru bir yatırımla tekrar gerçek olabilir.
BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: AY VE MARS TOPRAĞI TARIMA UYGUN!