Home MARS ‘AZİM’ MARS’A MORS ALFABELİ MESAJ GÖTÜRECEK
MARS - 12 Mayıs 2020

‘AZİM’ MARS’A MORS ALFABELİ MESAJ GÖTÜRECEK

NASA'nın bu Temmuz Kızıl Gezegen'e göndereceği Perseverance aracında Mors kodlu "Bir Olarak Keşfedelim" mesajı eklendiği ortaya çıktı.

Kızıl Gezegen Mars’ın yeni yolcusu Perseverance (Azim) gezgin kaşifi hakkında yeni haber… Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın iki ay sonra, Temmuz’da, fırlatacağı ve Şubat 2021’de Mars’taki Jezero Krateri’ne inmesi planlanan ‘Azim’in mors alfabesiyle yazılmış bir mesaj taşıdığı ortaya çıktı.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

“Send Your Name to Mars” (Mars’a İsmini Gönder) kampanyası dahilinde toplanan 10.9 milyon ismin yerleştirildiği çipin bulunduğu plakada morsla “Explore As One” (Bir Olarak Keşfedelim) yazıldığı ortaya çıktı. Dünya, Mars ve Güneş’in konumunun çizildiği plakada morslu mesajın Güneş’in ışınları arasına gizlendiği belirlendi.

Güneş ışınları değil, gizli Mors mesajı! (Fotoğraf: NASA)

NASA, Perseverance’ın sosyal medya hesaplarından şu mesajı yayınladı: “Bazılarınız, Mars’a götüreceğim plakadaki özel mesajı fark etmişsiniz. Mors alfabesiyle Güneş’ın ışınları arasına “Explore As One” yazıldı. Bu ana gezegenimizle keşfedeceğim gezegeni birleştiriyor. Birlikte azmedelim.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Mars’ta yaşam izlerini arayacak olan Perseverance, topladığı numuneleri de Dünya’ya getirecek. Perseverance, Ağustos 2012’den bu yana Gale Krateri’nde 154 kilometre yol kat eden Curiosity’den sonra insanoğlunun Mars’taki gözü kulağı olacak.

MORS KODU NEDİR?

İşte Mors alfabesi.

Mors alfabesi veya mors kodu, kısa ve uzun işaretler ile bunlara karşılık gelen ışık veya sesleri kullanarak bilgi aktarılmasını sağlayan yöntem. 1832’de telgraf ile ilgilenmeye başlayan Samuel Morse tarafından 1835 yılında oluşturuldu. 1837’de kullanılmaya başladı.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: MARS’I KEŞFEDECEK ARACIN İSMİ KONULDU: ‘AZİM’

DİĞER GEZEGENLERDE NASIL ARABA KULLANIRDIK?

ÇİN’İN MARS ARACININ İSMİ BELLİ OLDU: TİANWEN