Home MARS BİR İLK: INSIGHT, MARS’TA SİSMİK DALGALARI TESPİT ETTİ
MARS - 25 Nisan 2023

BİR İLK: INSIGHT, MARS’TA SİSMİK DALGALARI TESPİT ETTİ

NASA’nın Mars’a sismik araştırma için gönderdiği InSight uzay aracının, Kızıl Gezegen'deki sismik dalgaları ilk kez saptadığı belirtildi.

CNN’nin haberine göre, Mars’ta gerçekleşen depremler ve gezegene düşen meteorların oluşturduğu sismik dalgalar, InSight tarafından saptanarak verileri toplandı.

Proceedings National Academy of Science dergisinde yayımlanan çalışmada, bu veriler incelendi.

Araştırmacılar, sismik dalgaların kızıl gezegenin çekirdeği boyunca gerçekleşen yolculuğunu ve etkilerini analiz etti. Bunun, Mars’ın çekirdeğinin yoğunluğunu ve kimyasal bileşenlerini tahmin etmeye izin verdiği kaydedildi.

İncelemede, kızıl gezegenin çekirdeğinin oksijen ve sülfür gibi hafif elementlerin yanı sıra az miktarda hidrojen ve karbon içerdiği belirlendi.

“BU MANTIKLA DÜŞÜNEBİLİRİZ”

Maryland Üniversitesi Jeoloji Bölümünden Doç. Dr. Vedran Lekic, “1906’da bilim adamları depremlerden kaynaklanan sismik dalgaların dünyanın içindeki yolcuğunu gözlemleyerek ilk defa dünyanın çekirdeğini keşfetti. Şimdi, 100 yıldan biraz daha fazla süre sonra, bu bilgimizi InSight sayesinde Mars’taki sismik verileri analiz etmek için uyguladık. Sonunda Mars’ın çekirdeğinde ne olduğunu, Dünya’ya benzerliğinin ne olduğunu ve onu Dünya’dan ayıran şeyin ne olduğunu keşfettik” ifadesini kullandı.

Doç. Dr. Nicholas Schmerr de Dünya’nın sıvı dış çekirdeğe ve katı bir iç çekirdeğe sahip olduğunu ama Mars’ın çekirdeğinin ise komple sıvıdan oluştuğunu dile getirdi. Mars’ın çekirdeğinin ayrıca, bilim insanlarının inandığından daha az yoğunluğa sahip daha küçük bir çekirdek olduğunu belirten Schmerr, “Bir gezegenin çekirdeğinin yapısının o gezegenin nasıl oluştuğunu, zamanla neye evrildiğini bilmeye nasıl hizmet ettiğini bu mantıkla düşünebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Insight, Aralık 2022’de solar panelleri toz nedeniyle bloke olana kadar 4 yıl boyunca Mars’tan veri toplamaya devam etmişti.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: NASA’NIN InSight’I, MARS’TA KAZIYA BAŞLADI

MARS’IN OLUŞUM SÜRECİNİ ANLATACAK SESLER

10 AYDA 450 SARSINTI: MARS YAŞIYOR, PEKİ YA MARSLILAR?