Home MARS ELON MUSK’A BİR SALVO DA İNGİLİZ ASTRONOTTAN
MARS - 11 Ekim 2019

ELON MUSK’A BİR SALVO DA İNGİLİZ ASTRONOTTAN

SpaceX’in patronu Elon Musk’ın 10 yıl içinde Mars’a koloni hayalini İngiliz astronot Tim Peake de tiye aldı: “20 yıldan önce olamaz.”

Uzay taşımacılık şirketi SpaceX’in patronu Elon Musk’ın “Mars’a 10 yıl, belki 9 yıl içinde insan götürebiliriz” sözleri gündemden düşmüyor. Elon Musk’ı eleştirenler kervanına Avrupa Uzay Ajansı astronotu Tim Peake de katıldı. “Kızıl Gezegen’e 20 yıldan önce gitmemiz çok zor” diyen İngiliz astronot Tim Peake, Elon Musk’ın Mars takvimini eleştirdi: “Biraz hırslı bir açıklama.”

“ÖNCE AY… ONA DA 10 YILA GİDERİZ”

Buzz Aldrin, Ay’a ayak basan ikinci insan.

NASA astronotu Buzz Aldrin’in “Mars’a insan projesi 2040’da ulaşılabilir” sözünü hatırlatan Tim Peake “Biraz bekleyeceğiz” dedi ve ekledi:

“Mars gerçekten insanlık için zor bir olay ancak üstesinden geleceğiz. Elon Musk’ın hedefini hırslı buluyorum. 20 yıl daha mantıklı geliyor. Bence öncelik Ay. Çünkü Ay, Mars görevini daha güvenli tamamlamak için bizim için iyi bir test olacak.”

“Öncelikli olarak Ay’a 2024’te insan göndermeye yönelmeliyiz. Ki ben buradaki tarihi de çok erken buluyorum. Bence bu da 10 yılda olabilir.”

“O yüzden de Mars görevi bir sonraki 10 yılda olabilir. Yani Mars’ta insan görmemiz 20 yılı bulabilir.”

“ÖZEL SEKTÖR BELKİ TAKVİMİ ÖNE ÇEKEBİLİR”

“İşin ilginç tarafı uzay çalışmalarına özel sektörün katılması… Örneğin Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıyan özel şirketler ortaya çıktı. Gelecek yıl da SpaceX ve Boeing Uluslararası Uzay İstasyonu’na mürettebat taşıyacak. Bu şirketler Ay ve Mars’a gitmek isteyecektir. Bu da Mars takvimini öne çekmek için bize yardımcı olacak.”

Tim Peake açtı ağzını, yumdu gözünü…

“Bence Elon Musk’un Mars’a insan taşınmasıyla ilgili hırslı bir takvimi var. Uzay ajansları önce Ay’a gitmek üzerine çalışıyor. Mars sonraki görev… Bu nedenle 10 yıla Mars biraz zor.”

SPACEX’İN YENİ FÜZESİ DAHA UCUZ VE HAFİF

Elon Musk bu açıklamayı şirketi SpaceX’in bir gün insanoğlunu Mars’a taşıyacak Starship roketinin tanıtımını yapmıştı. 50 metre uzunluğunda, 200 ton ağırlığında olan SpaceX Starship, 6 ay içinde Dünya yörüngesine gönderilecek. Starship, SpaceX’in Falcon 1 roketinden daha hafif ve daha ucuz.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER:

“ELON MUSK’IN MARS PLANLARI HAYAL ÜRÜNÜ”

“ELON MUSK’IN MARS’I FETHİ UZAYLILARI ÖLDÜREBİLİR”

ELON MUSK DÜNYANIN İNTERNETİNE GÖZ DİKMİŞ!

SPACEX UYDUSUNUN KAMERASI, GİZEMLİ UÇAN BİR CİSİM GÖRÜNTÜLEDİ