Home MARS GÖKTAŞI ÇARPINCA ‘KIZIL MARS’ SİYAH-MAVİ OLDU
MARS - 17 Temmuz 2019

GÖKTAŞI ÇARPINCA ‘KIZIL MARS’ SİYAH-MAVİ OLDU

Büyük bir göktaşının Mars’a çarpması sonucu oluşan krater, kızıl rengiyle bilinen Gezegen’in yüzeyini boyadı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi’nin (NASA) Mars Gezegeni keşif uydusu Mars Reconnaissance Orbiter’ın (MRO) çektiği görüntülere göre Nisan 2019’da oluşan krater gezegenin yüzeyinin bir kısmını mavi ve siyah tonlarına boyadı.

2016-19 ARASINDAKİ BİR TARİHTE ÇARPTI

Mars’ın sürekli olarak göktaşı ve uzay çöplerinin çarpmasına maruz kaldığı belirtilse de Kızıl Gezegen’e Eylül 2016 ile Şubat 2019 arasındaki bir tarihte çarptığı tahmin edilen büyük bir göktaşının daha öncekilere göre oldukça farklı bir etki bıraktığı belirtildi.

KRATER 16 METRE ÇAPINDA

Londra Doğa Tarihi Müzesi Gezegen Bilimleri Araştırmacısı Peter Gringord göktaşının çarpmasından önceki ve sonraki fotoğraflara bakıldığında yeryüzündeki hasarın (krater) ne kadar olduğunun anlaşılabildiğini belirtiyor. Peter Gringord söz konusu kraterin 16 metre çapında olduğunu söylüyor ve ekliyor:

‘VURDU, KOYU MATERYALLER KALKTI’

“Göktaşının Mars’ın yüzeyine çarpmasıyla oluşan kraterdeki renk farklılığı kırmızı tozun altında yatan koyu materyallerin gün yüzüne çıkmasından kaynaklanıyor.”

‘MARS İNŞAATÇI’LARINA FİKİR VERECEK

Başka bir gezegene gönderilen en yüksek çözünürlüklü kamerayla çekilen bu görüntüler sayesinde bilim adamları Mars’ın yüzeyindeki kırmızı tozun kalkması sonucu toprağın altındaki katmanlarına daha yakından bakma şansı bulabilecek. Bu değişim aynı zamanda uzay ajanslarına ve Mars’ta inşaat yapmayı planlayan milyarderler Elon Musk veya Jeff Bezos’a bir fikir verebilecek.