Home MARS IKEA, MARS’INIZIN HER ŞEYİ!
MARS - 8 Aralık 2019

IKEA, MARS’INIZIN HER ŞEYİ!

Mars’taki evinize IKEA mobilyaları!.. Şaka değil…Kızıl Gezegen’deki evinizi IKEA mobilyaları ile döşeyebilirsiniz. Nasıl mı? Buyrun…

İsveç’in ünlü mobilya markası IKEA, gözünü Mars’a dikti! “IKEA evinizin her şeyi” sloganı yerine artık “IKEA, Mars’ınızın her şeyi” diye şarkılar söyleyebiliriz. Nasıl mı? IKEA koltuğunuzu uzayda kurmak daha mı kolay olacak acaba?

IKEA TASARIMCISI 2 KEZ GİTTİ

Amerika’nın Utah eyaletindeki Mars Çöl Araştırma Merkezi 2 yıldır IKEA’nın kıskacı altında! Küçük mekanları kullanışlı yaşam alanlarına çevirmede üstüne olmayan IKEA, tasarımcı Christina Levenborg’u 2017’de Utah Mars Çöl Araştırma Merkezi’ne gönderdi. Bu ziyaret sonrası IKEA 2019’da Levenborn’u aynı laboratuvara yeniden gönderdi.

HEDEF “MARS’TA DAR ALANDA KONFOR”

Hedef şu: “Astronotlar için kalite ve konfor yanında fonksiyonları geliştirilmiş bir küçük mekan yaratmak… Astronotların uzun ve yalnız zamanlarında onların İhtiyaçlarına cevap verebilecek bir yer…”
Dünya basınına göre tasarımcı Christina Levenborn yer kazanmak için her detayı düşündü… Sandalye, masa, yatak… Aklınıza ne gelirse, hepsini kapanıp katlanıp ortadan kalkacak veya farklı fonksiyon alacak şekilde düzenledi.

LABORATUVARDA KALANLAR DA MUTLU

Kalanlar da mutlu: “İnsanın içine işleyen büyük bir psikolojik tecrübe.”
“Dar alanda konfor” gerçek uzay seyahatinde ve özellikle uzun yolculuklarda astronotlar için önemli. IKEA’nın çalışması şimdilik fantastik görünse de Mars’taki evlerin içi, fotoğraflardaki gibi olacak… Neden olmasın?
Fotoğraflar: IKEA