Home MARS ‘İNSANLARIN DÜNYA’DAN KAÇMAK İÇİN GİDEBİLECEKLERİ TEK GEZEGEN MARS’
MARS - 28 Mayıs 2019

‘İNSANLARIN DÜNYA’DAN KAÇMAK İÇİN GİDEBİLECEKLERİ TEK GEZEGEN MARS’

Sonsuza kadar Dünya'da kalamayacağımızı belirten Fizikçi Brian Cox’a göre, Mars insanlar için uzay yolculuğu konusunda tek seçenek olabilir.

Sonsuza kadar burada kalamayacağımızı belirten Fizikçi Brian Cox’a göre, Mars, insanlar için uzay yolculuğu konusunda tek seçenek olabilir.

Profesör ve sunucu Brian Cox, evrende seyahat edip diğer gezegenlere ayak basmayı hayal eden insanlar için pek de umut verici bir gelecek tablosu çizmedi. The Daily Star’ın haberine göre, ünlü bilim insanı Cox, BBC Two’da yayınlanan ve insanoğlunun güneş sistemindeki keşiflerini takip eden The Planets programında, gezegenimizin en yakın komşusu olan, buzlarla kaplı Mars’ın, insanoğlunun Dünya dışında gidebileceği “tek yer” olduğu öngörüsünde bulundu.

Gazetede Cox’un şu sözlerine yer verildi: “Akla yatkın hiçbir senaryoda, insanların gezegen dışına adım atması için başlangıç noktası olarak Mars dışında bir yer yok. Diğer gezegenleri düşünürseniz, üzerine iniş yapabileceğimiz başka bir gezegen bulunmamakta.”

Burada sonsuza kadar kalamayacağımızı belirten ünlü fizikçinin, insanların gezegeni bir gün terkedeceği konusunda kuşkusu yok.

“MARSLILAR BİZ OLACAĞIZ”

Brian Cox.

“Marslılar’ın var olup olmadığını öğrenmemiz gerekiyor. Ama insanlık için bir gelecekten söz ediyorsak, Marslılar var olacaktır. Bir noktada o Marslılar biz olacağız” diyor Brian Cox.

Profesör Brian Cox’un daha önce belirttiği gibi, insanlığın olası varış yeri olan Kızıl Gezegen, henüz pek de misafirperver olmayan Venüs, hatta Merkür ile birlikte Dünya’nın “mavi gezegen” komşularından biri olabilir. Araştırmacıya göre, bu üç gezegenin de yüzeyinde okyanus ve nehirler yer almış olabilir.

Cox ve yakında yayınlanacak olan Planets kitabının ortak yazarı Andrew Cohen, Mars’ı, hayatın evrilebileceği en muhtemel yer olarak tanımlıyorlar.

Yazarların belirttiği diğer nokta ise, “Bir zamanlar Kızıl Gezegen’in mavi mavi parladığı… Tepelerden derelerin aktığı, nehirlerin vadileri dolandığı…”

YENİ KARANLIK ÇAĞ

Mars seyahatlerinin en ısrarcı hayranlarından biri olan, SpaceX ve Tesla’nın multi-milyarder kurucusu Elon Musk, Kızıl Gezegen’de bir koloni kurulmasının, gelecekle ilgili kıyamet senaryolarından birinin gerçekleşmesine karşılık insan ırkı için güvenli bir kaçış olacağını ortaya koymuştu. Geçtiğimiz yıl bir soru-cevap oturumunda konuşan Musk, “özellikle de üçüncü dünya savaşının çıkması durumunda” yeni bir Karanlık Çağ “olasılığına” dikkat çekmişti.

Elon Musk, projesinin amacını, medeniyeti geri getirmek için insan medeniyetine ait bir tohumdan, başka bir yerde yeterince saklanması olarak ifade etmişti.

Bu oturumda Musk, “Yeryüzündeki hayatı yeniden canlandırmaya yardımcı olacak bir Ay ve bir Mars üssünün gerçekten önemli olacağını düşünüyorum” şeklinde konuşmuştu.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “MARS’A İLK İNSAN 2030’A KADAR ADIMINI ATMIŞ OLUR”

ÇİN’İN MARS ARACININ İSMİ BELLİ OLDU: TİANWEN

ÜNLÜ BİLİM İNSANI, “AY’A GİDİLMEDİ” TEZİNE KIZDI, KÜFRÜ BASTI