Home MARS İNSANOĞLU İLK KEZ BAŞKA BİR GEZEGENDE HELİKOPTER UÇURDU!
MARS - 20 Nisan 2021

İNSANOĞLU İLK KEZ BAŞKA BİR GEZEGENDE HELİKOPTER UÇURDU!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, Mars'a Perseverance göreviyle gönderdiği mini helikopter Ingenuity'yi 1 dakika uçurdu.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), keşif aracı Perseverance ile Mars’a gönderdiği mini helikopter Ingenuity’yi başarıyla uçurdu.

NASA’nın Twitter hesabından paylaştığı bilgilere göre, Perseverance (Azim) keşif aracıyla şubatta Kızıl Gezegen’e inen mini helikopter Ingenuity’nin, uzaktan uçuşu sağlandı.

Yaklaşık 1 dakika uçan Ingenuity, “başka bir gezegende uçurulan ilk hava aracı” olarak tarihe geçti.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Ingenuity’nin uçuşuna ilişkin görüntüler, uydu vasıtasıyla dünyaya iletilirken; helikopterin başarılı uçuşu NASA’da kutlandı.

EN TEKNOLOJİK CİHAZ

NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı Proje Müdürü Mimi Aung, “Artık insanoğlunun diğer bir gezegendeki bir hava aracını uçurduğunu söyleyebiliriz” ifadesini kullandı.

NASA’nın California’daki Jet İtki Laboratuvarında inşa edilen ve plütonyum yakıtıyla çalışan Perseverance, Mars’a gönderilen araçlar içinde en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip olmasıyla biliniyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Uzay kurumu, Kızıl Gezegen’deki yeni misyonun gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesini ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem için de 300 milyon dolar harcandığını açıklamıştı.

Perseverance, Mars’ta ilk sürüşünü 6 Mart’ta gerçekleştirmişti.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: AZİM, MARS’TA YAŞAM KALINTISI BULMAK İÇİN YOLDA

UZAY TURİZMİ, ZENGİNLERİN DÜNYA’DAN KAÇMA BAHANESİ Mİ?

‘ASTRONOTLAR, MÜSLÜM VE BEN FERO DİNLESİN’