Home MARS İŞTE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ’NİN MARS’A GÖNDERECEĞİ ‘UMUT’
MARS - 13 Nisan 2020

İŞTE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ’NİN MARS’A GÖNDERECEĞİ ‘UMUT’

BAE, bu yaz yola çıkıp 8 ayda Kızıl Gezegen'e ulaşması beklenen Hope (Umut) uzay aracını tanıttı: "Mars'a gitmek imkansız değil."

İlk astronotları Hazzaa Ali Almansoori’yi Eylül 2019’da Soyuz roketi ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndererek “Uzay çalışmalarında ben de varım” diyen Birleşik Arap Emirlikleri, bu yaz Mars’a keşfe çıkacak. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, bu yaz Kızıl Gezegen’e doğru yola çıkacak 3 uzay aracından biri Birleşik Arap Emirlikleri’nin “Hope (Umut) Mars Görevi” olacak.

BAE’li astronotun bu fotoğrafı dünya basınında manşet olmuştu.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

“HOPE; UMUT, HIRS VE ÖZLEM TAŞIYOR”

Hope Mars Görevi, Arap dünyasının da ilk gezegenlerarası sondası olma özelliğini taşıyor. BAE yetkilileri yapımı biten Hope’un fotoğrafını yayınladı. BAE Başbakanı ve Dubai Emiri olan Şeyh Muhammed bin Raşid el-Mektum şu açıklamayı yaptı: “Hope, Emirlikler’in umudunu ve hırsını, Arap ve Müslümanların daha parlak bir geleceğe olan özlemini taşıyor. Dünya’ya bu sayede barış ve umut mesajı veriyoruz.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

8 ayda Mars’a ulaşacak olan Hope, iki yıl yörüngede kalacak ve Mars’ın atmosferini inceleyecek. Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi‘nin Başkanı Şeyh Hamdan bin Muhammed bin Raşid el Mektum da “Mars’a ulaşmak bizim için imkansız değil. ‘İmkansız’ bizim lügatımızda olan bir kelime değil” diyerek ne kadar iddialı olduklarını gösterdi.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “ARAP UZAY AJANSI KURULSUN”

‘ALLAH’IM LÜTFEN ROKET ÇALIŞSIN’

ASTRONOTLARA ÖZEL HELAL MENÜ