Home DÜNYA İŞTE MARS’TAN BAKINCA DÜNYA VE VENÜS!
DÜNYA - MARS - 18 Haziran 2020

İŞTE MARS’TAN BAKINCA DÜNYA VE VENÜS!

Mars'ın güney yarımküresinde olan NASA'nın Curiosity (Merak) aracı, Mars gökyüzünde beliren Dünya ve Venüs'ü fotoğrafladı.

Tarih 5 Haziran 2020… NASA’nın Curiosity (Merak) aracı, Mars gökyüzünde beliren Dünya ve Venüs’ü günbatımından 75 dakika sonra ayrı ayrı görüntülemeyi başardı.

Kızıl Gezegen’e 5 Ağustos 2012’de iniş yapan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Curiosity (Merak) aracı, Mars takvimine göre 2,784 sol’dur Kızıl Gezegen’de görev yapıyor…

NASA fotoğraflarla ilgili şu açıklamayı yaptı: “İki gezegen de nokta gibi görünüyor. Normalde parıl parıl parlayan yıldızlar gibi görünmeliydiler. Ancak Mars’ın tozlu havası buna izin vermiyor.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE, LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Dünya ve Venüs’ün Mars’tan görünüşü.

MARS’IN GÜNEYİNDE ŞU AN İLKBAHAR

Curiosity’nin de turladığı Gale Krateri’nin de bulunduğu Mars’ın güney yarımküresi şu anda ilkbaharın son günlerini yaşıyor. Mars’ın Güneş etrafındaki turunu 687 Dünya gününde tamamlarken, Mars’ta bir gün Dünya’dakinden 37 dakika daha fazla sürüyor.

NASA’nın 20 Temmuz’dan sonra Mars’a göndermeyi planladığı aracı Perseverance’ın (Azim) Jezero Krateri’ne 18 Şubat 2021’de iniş yapması bekleniyor.

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘AZİM’ MARS’A MORS ALFABELİ MESAJ GÖTÜRECEK

MARS’I KEŞFEDECEK ARACIN İSMİ KONULDU: ‘AZİM’

1.8 MİLYAR PİKSEL! 1000 FOTOĞRAF! MARS’IN EN İYİ PANORAMA FOTOĞRAFI