Home MARS “MARS, ÇOCUK YETİŞTİRECEK YER DEĞİL!”
MARS - 31 Ekim 2019

“MARS, ÇOCUK YETİŞTİRECEK YER DEĞİL!”

Hayatının 15 yılını Kızıl Gezegen'e adayan bilim insanı Steve Squyres "Mars'ta şehirler kurulmalı mı?" sorusuna net yanıt verdi: "Hayır!"

İkizlerin babasından Kızıl Gezegen’e veto… İkiz derken Mars’a indirilen Spirit ve Opportunity isimli gezgin araçlardan bahsediyoruz. Bu araçların yapımı ve kullanımında NASA’da görevli önemli bir isim var: Steve Squyres… 15 yılını Kızıl Gezegen’e harcayan bilim insanı Steve Squyres, Mars’ta kolonileşmeye pek de sıcak bakmıyor.

Steve Squyres

“MARS’TA ŞEHİR KURULMAMALI”

Steve Squyres, Dünya basınının “Mars’ta kalıcı şehirler kurulmalı mı?” sorusuna bakın ne cevap verdi: “Bu soruya yanıtım hayır. Bence olmamalı. Mars’a insan göndermeye karşı değilim. Hatta bir insani araştırma merkezi kurulmasını da çok acil şekilde isteyebilirim. Hatta çok ama çok zengin uzay turistleri Mars’a gidip gelebilir.”

“MARS AİLE GEÇİNDİRMEK İÇİN DOĞRU YER DEĞİL”

Ancak, bilim insanı Steve Squyres’a göre, Spirit ve Opportunity gezgin araçlarının öğrettikleri ile Antarktika’da yaptığı araştırmaların ona gösterdiği bir şey var: “Mars aile geçindirmek için doğru yer değil.”

“MARS’TAN İLK DÖNENLER TOZDAN NEFRET EDECEK”

Steve Squyres, Mars’ta aile geçindirmenin doğru yer olmadığını şöyle açıklıyor: “Antarktika’dan örnek vereyim. Oraya gidip ev yapsanız, bir dükkan açsanız, bir toplum oluştursanız. Hatta şehir kursanız bile kimse size bir şey demez. Ama bunu kimse yapmıyor. Niye? Çünkü Antarktika berbat bir yer. Mars ondan daha da berbat. Sizi temin ederim ki Mars’tan dönen ilk astronotlar ‘Tozdan nefret ettim’ diyecekler.”

“JEFF BEZOS DA AYNI DÜŞÜNÜYOR”

Geçtiğimiz ay Cornell Üniversitesi’ndeki görevinden ayrılıp, Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un uzay taşımacılığı şirketi Blue Origin’de göreve başlayan bilim insanı Steve Squyres, “Jeff Bezos da benim gibi düşünüyor” dedi. Bezos 2017’de yaptığı bir konuşmada “Mars’a gitmek isteyen arkadaşlarım var, onlara ‘Önce Antarktika’da bir yıl yaşayın, orası Mars’la kıyaslanınca tam bir cennet’ diyorum” diye konuşmuştu.

Fotoğraflar: NASA, Twitter

BAĞLANTILI HABERLER

ASIL SORU: MARS’TA WI-FI’MIZ OLACAK MI?

“MARS’TAKİ İLK KENTİ 2050’DE KURUYORUZ”

“MARS’A GİDECEK İLK İNSAN, KADIN OLABİLİR”