Home MARS MARS NUMUNELERİNE KORONAVİRÜS ÖNLEMİ
MARS - 29 Şubat 2020

MARS NUMUNELERİNE KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

Mars'tan getirilecek toprak ve kayalardaki zehirli bakterilere karşı NASA, koronavirüs salgını üzerine çalışmaya başladı.

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp 30 ülkeye yayılan koronavirüs tüm dünyanın olduğu gibi Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın da gündeminde… Nedeni ise Mars. “Ne alaka?” diyenlere kısa özet geçelim…

SALGIN OLURSA NE YAPARIZ?

2030’lu yıllarda Kızıl gezegene insanlı uçuş yapacak olan NASA önce Mars 2020 keşif robotunu gönderecek. Keşif aracı toprak ve kaya numuneleri toplayıp bunları Dünya’ya ulaştıracak. Korku şu: Bu numunelerde insanlar için zehirli bakteriler varsa ve bu bir salgınla Dünya’ya yayılırsa ne yaparız? İşte bu noktada dünyayı bir anda gafil avlayan koronavirüs salgını üzerine yapılan çalışmalar önem taşıyor.

“KORONAVİRÜS DENEYİMİ ÖĞRETİCİ OLACAK”

SETİ Araştırma Enstitüsü’nden John Rummel, “Koronavirüsle yaşadıklarımız böylesi bir sorunda bize öğretici olacak. Biz önlemimizi almalıyız” derken, NASA’daki Gezegeni Koruma Bölümü’nde 2006-2017 yılları arası görev alan Catharine Conley ise şunları söyledi:

“BİZİM GÖTÜRDÜKLERİMİZ MARSLILARA ZARAR!”

“Mars’ta hayat varsa ve bunu Dünya’ya getirirsek, insanlara direkt değil dolaylı zarar verir. Örneğin Grönland’daki buzulları eriten yosunlar gibi…”
“Olayın Bir de diğer tarafı var… Olası bir Mars görevinde, dünyadan yanımızda götüreceğimiz organizmalar aslında (varsa) Marslılar için sorun olacak.”

 

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER:

KORONAVİRÜSE KARŞI 8 KORUNMA YÖNTEMİ

“KORONAVİRÜS 650 MİLYON İNSANI HASTA EDECEK”

UÇAKTA KORONAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN CAM KENARINDA OTURUN