Home MARS MARS’A ADIM ATACAK İLK İNSAN OLACAK, 18’LİK ASTRONOT İDDİALI: “TEK GİDİŞ OLMAYACAK”
MARS - UZAYRAZZİ - 6 Mayıs 2019

MARS’A ADIM ATACAK İLK İNSAN OLACAK, 18’LİK ASTRONOT İDDİALI: “TEK GİDİŞ OLMAYACAK”

İsmi Alyssa Carson... 10 Mart 2001 doğumlu... Gözü yukarılarda... Karşınızda İzmir'de de eğitim alan bir uzay kadını...

Amerikalı Alyssa Carson, uzay aşkını ilk kez 3 yaşında dile getirdi: “Baba astronot olup Mars’a gidecek ekipte olmak istiyorum.” İzlediği bir çocuk dizisinin Mars’la ilgili bölümünden sonra başını “yukarılara” diken Alyssa Carson, Mars yolculuğu için kendini bildi bileli astronotluk eğitimi alıyor.

İZMİR’DE DE EĞİTİM ALDI

Henüz 16’sında uzayla ilgili birçok eğitimi gerisinde bırakmıştı: 3 mekik fırlatılışına tanıklık etti, Amerika’daki Uzay Kampı’nı 7 kez ziyaret etti, Uzay Akademisi’nde 3 kez eğitim aldı. 2012 ve 2013’te NASA’nın İzmir’deki Kanada’daki kamplarında eğitim görerek NASA’nın dünya üzerindeki 3 kampında eğitim alan ilk kişi oldu. NASA’nın Pasaport Programı’na katılıp bitiren ilk ve tek kişi olan astronot Carson 18’ine bastığı gün de resmen astronotluk için başvurusunu yaptı. Ve NASA onun eğitimini an be an göstermek için özel bir Youtube kanalı kurdu.

GİDİŞ 6 AY, DÖNÜŞ 9 AY

Mars’a 2030’da gönderilmesi planlanan ilk ekibin 7 kişisinden biri olmasına kesin gözüyle bakılan Alyssa Carson “geri dönüş” için de iddialı:

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

“Bu bazılarının korktuğu gibi tek gidiş olmayacak. Mars’a gitmek 6 ay sürecek. Astronotlar Mars’ta 1 yıldan biraz daha uzun bir süre kalacak. Ve çeşitli etkenlere bağlı olarak da 9 ay gibi bir sürede geri dönülecek.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Ünlü yatırımcı Elon Musk’un 2016 yılındaki “Mars yolculuğu tehlikeli, insanlar büyük ihtimal ölecek” sözleri hatırlatılınca astronot Carson yine iddiasının arkasında duruyor:

“Risklerini biliyorum ve bu işimizin bir parçası. Ama biz insanlar, Mars’a adam gönderip geri getirmenin de ötesini başaracak güçteyiz.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: MARS’TAKİ İLK İNSANLARIN DNA’SI DEĞİŞTİRİLECEK

UZAYDA BAHÇIVANLIK: “MARS’TA YEŞİLLİK YETİŞTİREBİLİRİZ”

“ARTIK OĞLUMUN SÜNNETİNİ MARS’TA YAPARIZ!”