Home MARS “MARS’A GİDECEK İLK İNSAN, KADIN OLABİLİR”
MARS - 20 Ekim 2019

“MARS’A GİDECEK İLK İNSAN, KADIN OLABİLİR”

NASA Başkanı Jim Bridenstine 'tamamen kadınların yaptığı uzay yürüyüşü'nün ardından Ay ve Mars yolculukları hakkında konuştu.

Jessica Meir ile Christina Koch uzayda bir ile imza attı… İki kadın astronot beraber uzayda yürüyerek, ‘tamemen kadınlardan oluşan ekibin uzay yürüyüşü’ yapmasını başardı. Dünya çapında alkışlanan bu olayla ilgili konuşan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi NASA Başkanı Jim Bridenstine, önce Ay, ardından Mars görevleri hakkında konuştu:

NASA BAŞKANI: “KIZIMIN DA ŞANSI VAR”

NASA Başkanı Jim Bridenstine…

“NASA, yarım asırdan sonra Ay’a insan gönderecek ve Ay’a ayak basacak insanlardan biri de bir kadın olacak. Kısa bir süre sonra da Mars’ta kadın ayağı görebiliriz. Mars’a ilk adım atacak kişi, erkek değil, kadın olabilir. Bu uzay çalışmaları tarihinden önemli bir kilometre taşı olacaktır.”

“11 yaşındaki kızımın da yolu var, çünkü Mars’ta kadın görmek için çok uzun zaman geçmeyecek. Mars’a gidecek kişi şu an çok küçük biri. Çünkü mevcut astronotlar arasından olamaz. Ancak Ay’a gidecek kadın, mevcut astronot havuzumuzdan seçilecek.”

İNSANIN AY’A DÖNÜŞÜ 2024’TE

NASA, Ay’a gidecek ilk kadını henüz açıklamadı, ancak kim seçilirse seçilsin tarih belli. O kişi 2024’te Artemis görevi dahilinde Ay’a gidecek.

Bilim alanında hiç tecrübesi olmamasına rağmen ABD Başkanı Donald Trump tarafından NASA Başkanı olarak aday gösterilip seçtirilen eski Kongre üyesi Jim Bridenstine geçtiğimiz Ağustos ayında da cüce gezegen Plüton hakkındaki sözleriyle olay olmuştu.”

“PLÜTON GEZEGEN” DEDİ, OLAY OLDU

Cüce gezegen Plüton’u tanıyalım…

1930’da keşfedilip gezegen ilan edilen Plüton, 2006’da gezegen olma statüsünü kaybetmiş, bilim insanları tarafından cüce gezegen denilmişti. Ancak NASA Başkanı Jim Bridenstine, Plüton için “NASA yöneticisinin Plüton’a bir kez daha gezegen dediğini yazabilirsiniz. Ben buna inanıyorum çünkü böyle öğrendim” demişti.

  • Plüton’un yarıçapı sadece 1200 kilometre. 
  • Çevresi ise 7 bin 242 kilometre. Yani Ay’dan bile küçük.
  • İsmini Roma mitolojisindeki Yeraltı Tanrısı’ndan alır. 
  • Bilindik 5 uydusu bulunmaktadır.
  • New Horizons aracı 14 Temmuz 2015’te Plüton’un yanından geçerek görüntüledi. 
  • Güneş’in etrafını 246.04 Dünya yılında dönüyor.
  • Plüton’un ‘bazen’ atmosferi olur. Güneş’e yaklaştıkça buzullar erir ve nitrojen, metan ve karbon dioksitten oluşan minik bir atmosferi oluşur. Güneş’ten uzaklaştıkça buzullar donar, atmosfer yok olur. 

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ‘ASTRONOTLAR, MÜSLÜM VE BEN FERO DİNLESİN’

SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”

PLÜTON’UN GİZLİ OKYANUSU