Home MARS “MARS’A İLK İNSAN 2030’A KADAR ADIMINI ATMIŞ OLUR”
MARS - 15 Nisan 2020

“MARS’A İLK İNSAN 2030’A KADAR ADIMINI ATMIŞ OLUR”

Mars Society adlı kuruluşun kurucusu Robert Zubrin "Özel sektör sayesinde 10 yıl içinde Mars'a inmiş insan göreceğiz" dedi.

Amerikalı havacılık mühendisi ve yazarı…  Mars gezegeninin insan keşfini ve yerleşimini teşvik etmeye adanmış Mars Society adlı kuruluşun kurucusu… Mars’ta 1 milyon kişilik koloni planlayan Mars Society’nin lideri Robert Zubrin “Özel sektör sayesinde 2030’a kadar Mars’a inmiş insan göreceğiz” dedi.

Amerikan UZay ve Havalık Dairesi NASA’nın 2024’te Ay’a yeniden dönme planı yaptığına ve Kızıl Gezegen Mars’a 2033’te insanlı görev düzenleyeceğine dikkat çeken Robet Zubrin özel sektöre dikkat çekti: “Başta Elon Musk’ın SpaceX’i olmak üzere özel şirketler, devletlerin uzay programlarındaki boşlukları dolduracak.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

“Örneğin SpaceX bugün sadece devletlerin yapabileceğini düşündüğümüz şeyler yapıyor. Bunun gibi adımlara şahit olacağız. Örneğin SpaceX’in Çin versiyonunu göreceğiz. Ya da başka ülkelerdeki versiyonlarını. Çünkü özel sektör maliyetleri düşürecek.”

“ELON MUSK KARARLI: MARS’A GİDECEK”

“Bugün NASA’nın Mars’a insan göndermek üzerine gerçek bir planı yok. O nedenle Mars’a inecek ilk insanı NASA göndermeyecek bence. NASA’nın ‘insanlı Mars uçuşu’na baktınız mı? Plan falan değil, tam bir şaka! Ama Elon Musk, Mars’a gitmeyi kafasına koymuş. Geçen ay onunla görüştüm; neler yaptığına şahit oldum.”

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

“2024’teki Başkanlık seçimleri öncesinde Mars yörüngesine sondalar yerleştirmek istiyor. Şöyle düşünün: Biri 2024’te başkan oldu. İlk olarak ‘Biz bunu yapabildiysek, o zaman insan gönderemez miyiz?’ demez mi? Cevap olarak da ‘Evet’i duyarsa çalışmalar başlar.”

“MARS’TA BEBEKLER DOĞACAK”

“Mars’a inen ilk uzay gemisi Mariner 4’tü. NASA 1964’te göndermişti. 2030’a kadar ilk insanlı uçuş olur. Sonraki dönemde de kolonileşme başlar. Bence 2050 gibi Mars’ta yaşayan sayısı 1000’i bulur. Biz de 1 milyon kişinin yaşayabileceği ortam üzerine çalışıyoruz. Mars’ta bebekler doğup büyüyecek, bir düşünsenize.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ELON MUSK, MARS’I 1000 ROKETLE FETHEDECEK!

“MARS’A YERLEŞECEK İLK İNSAN ELON MUSK OLACAKTIR”

‘ÜNİVERSİTE MEZUNU OLMASAN DA UMRUMDA DEĞİL’