Home MARS MARS’IN ETRAFINDA YEŞİL PARILTI FOTOĞRAFLANDI!
MARS - 28 Haziran 2020

MARS’IN ETRAFINDA YEŞİL PARILTI FOTOĞRAFLANDI!

Bilim insanları, Kızıl Gezegen Mars etrafında tuhaf ve yeşil bir parıltı gördü. Nasıl oldu da başka bir gezegende ilk defa karşılaştık?

Uzayda bomba buluş! Bilim insanları, Kızıl Gezegen Mars etrafında tuhaf ve yeşil bir parıltı gördü.

Bu ilginç parıltı daha önce Dünya etrafında da görülmüştü ama başka bir gezegende benzeri bir olaya rastlamamış olduğumuzdan bunu bir ilk olarak kabul ediyoruz. Uzmanların tahminlerine göre 40 yıldır Mars etrafında parıltısını sürdürüyor.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: TWİTTER, instagram, YOUTUBE

Tuhaf yeşil ışık, insan gözüyle Mars atmosferi çevresinde ilk defa görüldü.

Bu mistik zümrüt yeşili ışık daha önce Dünya etrafını sarmıştı, nasıl oldu da başka bir gezegende ilk defa karşılaştık?

“GÖRÜLMÜŞ EN PARLAK PARILTI”

Space.com’da yayınlanan bir yazı ile de teyit edilen bu yeni çalışma hakkında yazar Jean-Claude Gérard, Belçika Liège Üniversitesi’nden gönderdiği açıklamada “Görülmüş en parlak yayım ve gece ışığından kaynaklanıyor. Daha detaylı söylemek gerekirse eşi emsali görülmemiş oksijen atomlarından yayılan belli bir ışık dalga boyu” dedi.

Mars yörüngeli TGO tarafından saptanan yayım bir oksijen alameti… Bu ışık gösterisi, Dünya’nın yüksek enlemlerinde, kutba yakın yerlerde görülen -namı diğer Aurora Borealis -Kuzey Işıkları’na benzetildi.

Yeşil parıltının uzaktan görüntüsü.

Şu var ki, bu ışıklar Güneş’ten gelmiş yüklü parçacıkların atmosferin yüksek bölgelerindeki moleküllere çarpması ile yarattığı bir olay.

Gece parıltısı tam tersine güneş ışınlarının havadaki atomlarla buluşup sürekli bir ışık yaratması ile doğar- buna Dünya’da rastlamak zordur.

SPACEMAG TÜRKİYE’Yİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: LinkedIN, FACEBOOK, PİNTEREST

Aynı açıklamada Avrupa Uzay Ajansı (ESA) uzmanlarının şu cümleleri de yer aldı: “Gece parıltısı parçalara ayrılmış moleküllerin tekrar birleşmesi ile oluşur, gün parıltısı ise güneş ışığının nitrojen ve oksijen gibi moleküller ve atomları direk harekete geçirmesi ile doğar.”

Buradan yola çıkarak geçtiğimiz yılın Nisan ve Aralık ayları arasında Mars’ta hava araştırmalarını sürdürdüler. Belçika Institut Royal d’Aéronomie Spatiale de Belgique‘de çalışan baş araştırmacısı Ann Carine Vandaele bu başarıyı paylaşırken basit bir detayı da şu sözlerle ekledi: “Daha önce hiçbir gözlem Mars’ta böylesine yeşil bir parıltıya rastlamadı. Dünya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çekilmiş resimlerinde gördüğümüz perspektife benzer bir görüntü almak için UVIS (Ultraviolet ve Visible Spectrometer) ayakucu kanalının yönünü Mars’ın kenar çizgisine doğru yönlendirdik…”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: ÖRÜMCEKLERİN UZAYLA İMTİHANI!

“MARS’IN ETRAFINDA BİR ZAMANLAR HALKA VARDI”

İŞTE MARS’TAN BAKINCA DÜNYA VE VENÜS!