Home MARS “MARSLILARI BU MAĞARALARDA BULACAĞIZ”
MARS - 22 Şubat 2020

“MARSLILARI BU MAĞARALARDA BULACAĞIZ”

Mars'ta hayat var mı? Bu soruya cevap için toplanan bilim insanları ortak karar aldı: "Mars'ta yaşamı üstte değil, altta aramalıyız."

Manşette yer alan Amerikan Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun (USGS) fotoğrafına bakın… Gri yer, Mars’ın Tharsis bölgesi… Üzerindeki renkli noktalar ise o bölgedeki mağaralar… İşte bu fotoğraf, birçok NASA bilim insanının toplandığı konferansın ana konusu oldu. Çünkü bu mağaralar, Kızıl Gezegen Mars’taki yaşamın merkezi olabilir. Bilim insanları yeşil yaratıklar değil ama mikroskobik yaşam bulacaklarına inanıyor.

“YÜZEY KURAK VE RASYASYONLU”

Nasıl mı? Çünkü Mars’ın yüzeyi soğuk ve kurak. Radyasyon da cabası… Bu ortam, yaşam için pek ideal değil. Yüzeyin altı ise radyasyondan korunmuş bölge. Üstelik su olduğu da düşünülüyor. O zaman “yaşanabilir.”

Konferansa katılan NASA araştırmacısı Vlada Stamenković “Mars yüzeyici oksitlendirici ve radyasyon bulunuyor. Bu ortam sıvı su için ideal değil. Eğer Mars’ta yaşam varsa yeraltı bakılması gereken tek yer” diyor ve işaret ediyor: Mağaralar, tuz ve buzullar…

İşte o yüzden de uzmanlar mağaralar ve lav tüplerini mercek altına alıyorlar.

California’da lav tüpü. Lav akışının yüzeyi donar. Alttan akan lav boşluk yaratır, bir mağara olur. Foto: Vikipedi.

25 yıllık mağara dalgıcı (su dolu mağaralara dalan kişi) olan NASA astrobiyoloğu Penny Boston “İnsanlar mağaralara karşı biraz temkinli. Madenler gibi tehlikeli olduklarını düşünüyorlar. Oysa değil” diyor. Ona göre insan yapımı bir bina çöker ama doğal oluşmuş bir mağara çökmez… İşte bu yüzden NASA’da bundan sonra Mars mağaralarını inceleyecek araçlar geliştirildiğine dikkat çekiyor Penny Boston…

Konferanstan çıkan sonuca göre… Marslıları bulmaya az kaldı… İşte onları bulabileceğimiz bazı noktalar:

Fotoğraf: Arizona Üniversitesi.

Bu mağara, Mars’ın Tharsis Bölgesi’ndeki Pavonis Mons adlı büyük volkanik arazide yer alıyor…  Girişi 180 metre genişlikte. Fotoğrafı yörüngedeki uzay sondası Mars Reconnaissance Orbiter çekti.

Fotoğraf: NASA

“Mars’ın Derin Deliği” ile tanışın… Tharsis’teki 4 büyü yanardağdan biri olan Arsia Mons’un kuzeydoğusunda yer alıyor.

Fotoğraf: NASA

Uzay sondasının çektiği bir başka mağara… Eni 35 metre, derinliği 20 metre…

Fotoğraf: Caltech

Yörüngede dönen uzay aracı 2001 Mars Odyssey’den mağara kombosu! Arsia Mons’taki mağaralar…

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: MARS-1: KOMŞUMUZUN EN GÜZEL FOTOĞRAFLARI

MARS’TA İTALYAN LOKANTASI AÇMA FIRSATI!

‘İNSANLARIN DÜNYA’DAN KAÇMAK İÇİN GİDEBİLECEKLERİ TEK GEZEGEN MARS’