Home MARS MARS’TA İTALYAN LOKANTASI AÇMA FIRSATI!
MARS - 5 Kasım 2019

MARS’TA İTALYAN LOKANTASI AÇMA FIRSATI!

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in sahibi Elon Musk’un 2015’te Stanford Üniversitesi’nde yaptığı söyleşi ve Mars hayalleri ortaya çıktı.

Milyarder Elon Musk… Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in sahibi ve CEO’su… Elon Musk’un 2015’te Stanford Üniversitesi’nde verdiği bir röportaj Dünya basınında yeniden gündem oldu. Neden mi? Çünkü Elon Musk bu söyleşide “Kızıl Gezegen’e İtalyan restoranı açılması”nı gündeme getiriyor.

Bakın Elon Musk bundan 4 yıl önce hayallerini nasıl sıralamış:

“BU BENİ HEYECANLANDIRIYOR”

“Bizi ilk zorlayacak iş, oraya gitmek olacak. SpaceX olarak bu konuda çok çalışıyoruz. Mars’a ne kadar daha çok insan ve kargo taşıyabiliriz, onu tartışıyoruz.”

Elon Musk… Uzayla ilgili konularda 1 numara…

“Fizik ve ekonomik konularında ilerleme sağladık. Ancak tasarımla ilgili soru işaretleri var. Mars’a transferi halledersek tüm bu konuları birleştirecek olmak beni heyecanlandırıyor. Mars’taki insanlara, örneğin Kalifoniya’ya giden tren hizmetleri gibi çalışmalar sunacağız.”

İLGİNÇ ÇIKIŞ: “BİRİNİN YAPMASI GEREKİYORDU”

“Sunacağımız imkanlar, fırsatlar aklınıza gelecek her konuyu içeriyor. Hatta Mars’ta açılacak ilk İtalyan restoranı konusu gibi… Birinin bunu yapması gerekiyor. Çok havalı bir şey olur. Tarihi yeniden yazmakla ilgili bir şey bu.”

“Oraya bir gidelim. İnanın çok heyecanlı işler başaracağız oralarda. Mars’ın insanların yaşaması için iyi bir yer olduğunu söylemiştim. İlk giden insanlar cam kubbelerde yaşayacaklar. Sonra Mars’ı Dünya gibi yaşanabilir bir yer yapacağız. Şu an tahmin etmesi bile zor olan heyecanlı konular olacak… SpaceX olarak biz oraya nasıl gideceğimizi çalışıyoruz. Gerisinin önemi yok. Bir gidelim… Yapılacak çok şey vardır.”

GÜZEL SORU: MARS’I KİM NASIL YÖNETECEK?

Elon Musk “Mars nasıl yönetilecek?” sorusuna da ilginç şu yanıtı veriyor: “Mars’ın yönetimi Marslıların konusu olacak, Dünyalıların değil. Ama bence demokrasi ile yönetileceklerdir. Amerika Birleşik Devletleri ilk kurulduğunda direkt bir demokrasiye geçiş olmamıştı. Bir mektup göndermek bile haftalar sürüyordu.”

BAĞLANTILI HABER VE MAKALELER: “MARS, ÇOCUK YETİŞTİRECEK YER DEĞİL!”

“MARS’A GİDECEK İLK İNSAN, KADIN OLABİLİR”

SOKAK RÖPORTAJI: “MARS’A ESKİ EŞİMİ GÖNDERİRDİM, BETER OLSUN, ÖLSÜN AÇLIKTAN”

ELON MUSK KİMDİR?

Doğum yeri olan Güney Afrika Cumhuriyeti, hem Kanada hem de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı. İsmi sonradan Paypal’a dönecek olan X.com’u 1999’da kurdu. Onu 2002’de SpaceX, 2003’te de Tesla Motors’u takip etti.

Fotoğraf: Stanford Üniversitesi, Facebook